Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 7-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ նորանշանակ հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորին:
Ինչպես հաղորդում են նախագահի մամլո ծառայությունըից, երկրի ղեկավարը շնորհավորել է Ֆիլիպ Լեֆորին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա հարուստ դիվանագիտական փորձն ու մեր տարածաշրջանի մասին տեղեկացվածությունը օգտակար կլինեն Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության զարգացումը, մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին ԵՄ աջակցությունն ու փորձը:

Armenian President Serzh Sargsyan met with the newly appointed European Union Special Representative (EUSR) for the South Caucasus and the crisis in Georgia, ambassador Philippe Lefort.
President Sargsyan congratulated amb. Lefort on the new post and expressed hope that his large experience and awareness of the region will facilitate strengthening of the EU-Armenia ties. The President also praised the cooperation with the EU and its efforts in implementation of reforms in the country, the presidential press service reported.
Lefort’s visit to Yerevan on September 7 was preceded by visits to the capitals of Azerbaijan and Georgia as part of his first regional visit.