Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվեց «Հայերի հետքերը Բրազիլիայում» խորագրով ցուցահանդեսը, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը: Այն նվիրված է Բրազիլիայի անկախության և Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձին:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են Բրազիլիայի հայ համայնքի, հայկական եկեղեցու, գաղութի վերաբերյալ լուսանկարներ և գեղանկարչական աշխատանքներ, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանից Բրազիլիա գաղթած հայերի անուններ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ-ում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարսելա Մարիա Նիկոդեմոսը, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, ՀՀ -ում հավատարմագրված դիվանագետներ, պետական այրեր, մտավորականներ ու արվեստագետներ:
Ցուցահանդեսը կայանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ և կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 21-ը:

7 сентября в Национальной галерее Армении открылась выставка “Следы армян в Бразилии”, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА. Она посвящена Независимости Бразилии и 20-летию провозглашения Независимости Армении.
На выставке представлены фотографии, относящиеся к армянской общине, армянской церкви, а также живописные работы, имена армян, бежавших из Западной Армении в Бразилию.
На открытии выставки присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Республики Бразилии в Армении Марсела Мария Никодемос, заместитель министра иностранных дел РА Арман Киракосян, заместитель министра культуры РА Артур Погосян, представители дипмиссий, интеллигенции, деятели культуры и др.
Выставка проводится по инициативе Министерства культуры РА и Посольства Бразилии в Армении и продлится до 21 сентября.