Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության զինված լուծման փորձը որևէ աջակցություն չի գտնի միջազգային հանրության կողմից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի երևանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը: «Ադրբեջանը պարզապես կարող է միջազգային հանրության կողմից մեկուսացման մեջ հայտնվել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած փորձի դեպքում»,- ընդգծել է նա: Մարկարովը հիշեցրել է, որ հակամարտության ուժային լուծման անթույլատրելիության մասին ասվել է նախքան Կազանի հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների վերջին հայտարարություններում, ինչպես նաև 2008թ. հարավօսեթական հակամարտության տարելիցի կապակցությամբ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հարցազրույցում:
Հարկ է նշել, որ Կազանի հանդիպման նախաշեմին` մայիսի 26-ին, Դովիլում ՌԴ, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բարաք Օբաման և Նիկոլյա Սարկոզին ընդունեցին հայտարարություն, որում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ են արել «քաղաքական կամք դրսևորել և հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական գագաթաժողովի ընթացքում ավարտել (Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման) հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքները»: Նրանք ընդգծել են նաև ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցությունների օգնությամբ բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև կողմերի առաջնորդներին համառորեն խորհուրդ են տալիս բնակչությանը նախապատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի:

Попытка вооруженного решения карабахского конфликта Азербайджаном не найдет никакой поддержки со стороны мирового сообщества. Об этом заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор ереванского филиала института стран СНГ, политолог Александр Маркаров. “Азербайджан может оказаться просто-напросто в изоляции со стороны мирового сообщества при возможной любой попытке решения конфликта вооруженным путем”, – подчеркнул он. Маркаров напомнил, что о недопустимости силового решения конфликта было сказано в последних заявлениях президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ перед Казанской встречей, а также в интервью президента России Дмитрия Медведева по случаю годовщины южно-осетинского конфликта 2008 года.
Следует отметить, что в преддверии казанской встречи, 26 мая, президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ Дмитрий Медведев, Барак Обама и Николя Саркози в Довиле приняли заявление, в котором призвали лидеров Армении и Азербайджана "продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами (урегулирования по Нагорному Карабаху) в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне". Они также подчеркнули необходимость урегулирования карабахского конфликта исключительно мирным путем с помощью переговоров, а также необходимость лидерам Армении и Азербайджана готовить свои общества к миру.