Բացելով կառավարության նիստը` Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորել է Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականին Սլովակիայի հավաքականի նկատմամբ տարած փայլուն հաղթանակի կապակցությամբ: «Կառավարության անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր թիմին, ֆուտբոլի սիրահարներին, ինչպես նաև ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարին»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, այն ջանքերը, որոնք գործադրել է ֆեդերացիան, արդյունքներ են տալիս: «Ակնհայտ է, որ վերջին մի քանի տարում ֆուտբոլային ենթակառուցվածքի զարգացման մեջ զգալի ներդրումներ են կատարվել և ֆուտբոլը զանգվածային է դառնում»,- ասել է նա և հավելել, որ նախօրեին տեղի է ունեցել Անդրանիկ Մարգարյանին նվիրված միջմարզային եզրափակիչը, որում հաղթանակ է տարել Արմավիրի թիմը: «Դա նույնպես վկայում է այն մասին, որ ֆուտբոլը զանգվածային է դառնում»,- ասել է նա:
Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը «Ժիլինա» մարզադաշտում 2012-ի Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակներում ջախջախիչ պարտության մատնեց Սլովակիայի հավաքականին: Վարդան Մինասյանի սաները 4 անպատասխան գնդակ ուղարկեցին Յան Մուխայի դարպասը:
Առաջին խաղակեսը չէր խոստանում խոշոր հաշիվ, առավել վտանգավոր էին գործում սլովակ ֆուտբոլիստները, որոնք մի քանի անգամ անհանգստացրեցին Ռոման Բերեզովսկուն: Առաջին խաղակեսում եղան մի քանի խախտումներ սլովակների կոշտ, երբեմն էլ կոպիտ խաղի պատճառով: Թիմերն ընդմիջման գնացին 0:0 հաշվով:
Երկրորդ խաղակեսում խաղի պատկերն արմատապես փոխվեց. հայ ֆուտբոլիստները սկսեցին ավելի վստահ ու հավաքված գործել, ինչպես նաև ավելի արագ, քան առաջին խաղակեսում: Սլովակիայի դարպասում առաջին գնդակը հայտնվեց 57-րդ րոպեին, և գոլի հեղինակ դարձավ Յուրա Մովսիսյանը: Հետո հեռավոր տարածությունից անհավանական գեղեցիկ հարվածով գոլ խփեց Հենրիխ Մխիթարյանը: 78-րդ րոպեին գոլի հեղինակ դարձավ Գևորգ Ղազարյանը, վերջնական հաշիվը ձևավորեց փոխարինման դուրս եկած Արթուր Սարկիսովը, որն իր առաջին գոլը խփեց Հայաստանի հավաքականի կազմում: Վարդան Մինասյանի սաները կարևոր հաղթանակ տարան և շարունակում են պահել ԵԱ եզրափակիչ փուլ դուրս գալու շանսերը:
Հայաստանի հավաքականը վաստակեց 14 միավոր և մրցաշարային աղյուսակում զբաղեցնում է 3-րդ տեղը: Առաջին տեղում Ռուսաստանն է 17 միավորով, 2-րդ տեղում` Իռլանդիան (15 միավոր): Հաջորդ խաղը Հայաստանի հավաքականն անցկացնելու է հոկտեմբերի 7-ին Երևանում:

8 Сентябрь 2011 - 07:31 AMT
Открывая заседание правительства Армении, премьер первым делом поздравил всех с футбольной победой над Словакией
Открывая заседание правительства РА, премьер-министр Армении Тигран Саркисян поздравил футбольную команду Армении с блестящей победой над сборной Словакии. “От имени правительства хочу высказать слова благодарности нашей футбольной команде, одержавшей победу, любителям футбола, а также главе Федерации футбола”, – сказал он.
По его словам, те усилия, которые приложила Федерация футбола, дают результаты. “Очевидно, что за последние несколько лет в развитие футбольной инфраструктуры были осуществлены значительные инвестиции и футбол становится массовым”, – подчеркнул он.
В связи с этим он добавил, что накануне прошел межрегиональный финал, посвященный Андранику Маркаряну, и выиграла команда Армавира. “Это также свидетельствует о том, что футбол становится массовым”, – сказал премьер.
6 сентября сборная Армении по футболу на стадионе “Жилина”, в рамках отборочного турнира чемпионата Европы 2012 года разгромила сборную Словакию. Подопечные Вардана Минасяна отправили 4 безответных мяча в ворота Ян Мухи.
Первый тайм игры не предсказывал крупный счет и команды вышли на перерыв при счете 0:0. Первый мяч в воротах Словакии оказался на 57 минуте, и автором гола стал лидер атак сборной Армении Юра Мовсисян. Затем невероятно красивый гол ударом с дальнего расстояния забил Генрих Мхитарян. Позже в одной из контратак, Мхитарян не пожадничал и дал великолепный пас Геворгу Казаряну, которому только оставалось не промахнуться по пустым воротам Яна Мухи (78мин). Окончательный счет оформил вышедший на замену Артур Саркисов, который забил свой первый гол в составе сборной Армении. Подопечные Вардана Минасяна одержали важную победу и продолжают сохранять шансы на выход в финальную стадию чемпионата Европы.
Сборная Армении заработала 14 очков и в турнирной таблице занимает 3 место. На первом месте с 17 очками Россия, Ирландия на 2 с 15 очками. Следующий матч сборная Армении проведет 7 октября в Ереване.