8 Սեպտեմբեր 2011 - 08:06 AMT
Բավարար չէ պետություն ու պետական ատրիբուտներ ունենալ անկախ լինելու համար, հարկավոր է ունենալ պետականություն: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ, «Մոնթե Մելքոնյան» հիմնադրամի ղեկավար Ալեք Ենիգոմշյանը: Ըստ նրա, Անկախության մոտեցող 20-ամյա հոբելյանը լավ առիթ է գնահատելու համար երկրի նվաճումները: «Թեև 20 տարի առաջ մենք ձեռք բերեցինք պետականության ատրիբուտներ, սակայն պետականություն չստացանք»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, իրական պետականությունը կայանում է երկրում ազատության, ժողովրդավարության ու օրինականության հաստատման մեջ, «որպեսզի մարդն արժանապատիվ ապրի, ինչը Հայաստանում չկա»: Նա նշել է, որ Հայաստանը գտնվում է քաղաքական կախման մեջ ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, իսկ տնտեսական առումով նույն Ռուսաստանից ու միջազգային կազմակերպություններից: Նա նշել է, որ այս տարիներին եղել են նաև զգալի նվաճումներ, հատկապես առաջին տարիներին: «Մենք դարձանք միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, հաղթեցինք ղարաբաղյան պատերազմում, ստեղծեցինք հայոց բանակ»:
Ենիգոմշյանը հավանություն է տվել «Սարդարապատի» այն գաղափարին, որ մոտ է երրորդ Հայաստանի Հանրապետության վախճանը և չորրորդի ստեղծումը: Նա վստահություն է հայտնել, որ հայ ժողովուրդն, առաջին հերթին երիտասարդության ջանքերով, անցում կկատարի չորրորդ հանրապետությանը, կլուծվեն առկա խնդիրներն ու Հայաստանն իրական անկախություն կստանա:

Иметь государство и его атрибуты недостаточно, чтобы быть независимым, нужна еще государственность. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член инициативной группы движения “Сардарапат”, руководитель фонда «Монте Мелконян» Алек Енигомшян. По его словам, приближающийся 20-летний юбилей независимости Армении является хорошим поводом, для оценки достижения страны. “Хотя 20 лет назад мы приобрели атрибуты государства, но не приобрели государственность”, – сказал он.
По его словам, действительная государственность заключается в установлении в стране свободы, демократии и законности, “чтобы человек чувствовал себя достойно – чего в Армении нет”. Он отметил, что Армения находится в политической зависимости от РФ и США, и в экономической от той же России и международных организаций. При этом он отметил, что за эти годы были также и значительные приобретения, особенно в первые годы: “Мы стали субъектом международного права, победили в карабахской войне, создали армянскую армию”.
Енигомшян также продолжил идею Сардарапата, о близком конце третьей республики и необходимости создания четвертой. Он выразил уверенность, что силами армянского народа, в первую очередь молодежи, будет совершен переход к четвертой республике, решены существующие проблемы и Армения обретет настоящую независимость.