Հայ զինծառայող Հայկ Մկրտչյանի մահվան փաստով գործի շրջանկաներում քննարկվելու են մի քանի տարբերակներ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ՀՀ ՊՆ մամլո քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը: Նրա խոսքով, հետաքննության շրջանակներում հաշվի է առնվելու, որ Մկրտչյանը մահացել է ոչ թե մեկ կրակոցից, այլ մի քանի: «Քննարկվում է նաև այն տարբերակը, որ Մկրտչյանը դիտավորյալ է սպանվել»,- ասել է Կարապետյանը, հավելելով, որ բացառված չէ, որ նա մահացել է մեկ այլ զինծառայողի հետ կոնֆլիկտի արդյունքում:
Սեպտեմբերի 7-ին ԼՂՀ ՊԲ ժամկետային զինծառայող, շարքային Հայկ Վասիլիի Մկրտչյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373 հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության կատարման կասկածանքով ձերբակալվել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Լենդրուշ Սամվելի Նազլուխանյանը: Նախաքննությունը շարունակվում է:
Հոդված 373-ը՝ Զենքի, ռազմամթերքի եւ շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող առարկաների, նյութերի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որի 3-րդ մասը ենթադրում է մարդու մահ՝ անզգուշությամբ: Նախատեսվում է պատիժ երեքից յոթ տարի ազատազրկմամբ:
Սեպտեմբերի 7-ին ժամը 06:00-ի սահմանում արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելու ժամանակ հրազենային գնդակային վիրավորում ստանալու հետևանքով զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված շարքային Հայկ Վասիլի Մկրտչյանը:

8 Сентябрь 2011 - 12:02 AMT
МО РА: Не исключено, что военнослужащий Армии обороны Арцаха Айк Мкртчян был убит совсем не случайно
В рамках дела по факту гибели армянского военнослужащего Айкa Мкртчянa, погибшего по предварительной версии из-за неосторожного обращения с оружием его сослуживцем Лендрушем Назлуханяном, будет рассмотрено несколько версий. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь Министерства обороны Армении Давид Карапетян. По его словам, в рамках расследования будет учтено, что Мкртчян погиб не от одного выстрела, а от нескольких. “Обсуждается также версия, что Мкртчян был убит нарочно”, – сказал Карапетян, добавив, что не исключено рассмотрение версии о гибели Мкртчяна в результате конфликта со своим сослуживцем. При этом Карапетян сообщил, что на данный момент следственные действия продолжаются, и в скором времени подозреваемому будет предъявлено обвинение.
Утром 7 сентября, в районе 7:00, во время несения боевого дежурства на линии соприкосновения был убит в результате пулевого ранения армянский военнослужащий Айк Мкртчян, 1992 г. рождения. Как ранее сообщало МО РА, Мкртчян был застрелен сослуживцем Лендрушем Назлуханяном из-за неосторожного обращения с оружием. По факту возбуждено уголовное дело по признакам 3 части статьи 373 УК Армении (Нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, а также с радиоактивными материалами, взрывчатыми или иными представляющими повышенную опасность для окружающих устройствами, предметами или веществами, повлекшее по неосторожности смерть человека. Карается лишением свободы на срок от трех до семи лет)