9 Սեպտեմբեր 2011 - 04:24 AMT
Այսօր Երևանում` Ազատության հրապարակում, տեղի կունենա Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Պետք է նշել, որ այս հանրահավաքը տարբերվում է մյուսներից մի շարք հանգամանքներից ելնելով: Ամենագլխավոր տարբերությունն այն է, որ այսօրվա հանրահավաքը տեղի կունենա փակուղի մտած քաղաքական երկխոսության պայմաններում:
ՀԱԿ այսօրվա հանրահավաքով կմեկնարկի Հայաստանում թեժ քաղաքական աշունը, որի մասին խոսում են երկրի բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Հանրահավաքն առաջին հերթին պետք է ցույց տա իշխանություններին ՀԱԿ հզորությունը` նրանցից քաղաքական երկխոսության գործընթացում զիջումների հասնելու համար: Իսկ գործընթացը, որի հեռանկարների մասին շատ փորձագետներ և քաղաքական գործիչներ հոռետեսորեն էին արտահայտվում ամենասկզբից, մտել է փակուղի:
ՀԱԿ-ը իշխող կոալիցիայի հետ բանակցություններում առաջադրեց երկրում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, և ակնհայտ էր, որ իշխանությունները հազիվ թե համաձայնվեին: Միաժամանակ, երկխոսության գործընթացը սկսվելուց հետո ՀԱԿ հանրահավաքներում սկսեց նկատվել ցուցարարների թվի նվազում, որը հատկապես վառ արտահայտվեց օգոստոսի 2-ի հանրահավաքի ժամանակ: Իհարկե, կարելի է պատճառներ համարել ամառային արձակուրդները, շոգը: Սակայն չի կարելի չխոստովանել բողոքող զանգվածի հիասթափվածությունը ՀԱԿ քայլերից: ՀԱԿ նոր քաղաքականությունից հիասթափության և անհամաձայնության վառ ապացույց է ՀԱԿ-ից նրա մի շարք անդամների դուրս գալը, որոնք կարևոր դեր էին խաղում կոնգրեսում և նրանց կողմից առանձին կուսակցության ստեղծումը:
Երկու կողմերից լայնորեն գովազդված երկխոսությունը ,«Ժառանգության» պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանի դիպուկ բնութագրմամբ, վերածվել է «համապետական ընթերցումների»: Հասարակությունը սկսել է հեգնանքով վերաբերվել ՀԱԿ-իշխանություն հանդիպումներին, երբ սկզբից ՀԱԿ-ն իշխանություներին ընթերցել է 80-էջանոց փաստաթուղթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, իսկ դրան հետևեց իշխանությունների պատասխան 130-էջանոց փաստաթուղթն արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտության բացակայության մասին: Ուստի ՀԱԿ ակտիվիստների ձերբակալության հետ կապված միջադեպը հարմար առիթ դարձավ ապարդյուն գործընթացից դուրս գալու համար, որը տանում էր միայն ՀԱԿ հեղինակության անկման: Հետաքրքիր էր նաև իշխանությունների դիրքորոշումը, որոնք սկզբից որոշակի զիջումների գնալով օգոտստոսի 9-ին ձերբակալված ակտիվիստների գործում, հետո կալանքի տակ թողեցին Տիգրան Առաքելյանին` ՀԱԿ-ին ձևական առիթ տալով երկխոսության գործընթացը դադարեցնելու համար:
Ամփոփելով վերոնշվածը` կարելի է ասել, որ այսօրվա հանրահավաքը պետք է պատասխան տա այն հարցին, թե ընդունակ է արդյոք ՀԱԿ-ը փողոց դուրս բերել ժողովրդական զանգվածներ, որպեսզի իշխանությունը ստիպված լինի վերադառնալ խաղի մեջ, ընդ որում ՀԱԿ պայմաններով: Իսկ պայմանը մեկն է` արտահերթ ընտրությունները: Եթե դա տեղի չունենա, ապա ակնհայտ է, որ դա կդառնա ՀԱԿ անկման սկիզբը: Եվ դա այն դեպքում, որ ընդդիմադիր և բողոքական դաշտն ավելի է ընդլայնվում շատ դեպքերում իշխանությունների ոչ միանշանակ և անարդյունավետ քաղաքականության շնորհիվ: Այդ ժամանակ ՀԱԿ-ը և մնացած քաղաքական ուժերը ստիպված կլինեն սպասել հերթական ընտրություններին, որոնց անխուսափելիության մասին երկխոսության գործընթացի սկզբից խոսում էին իշխանության ներկայացուցիչները:

9 September 2011 - 04:24 AMT
Yerevan’s Freedom Square will host a regular rally of the Armenian National Congress (ANC) on September 9, after almost a month’s pause.
As opposed to previous demonstrations, this one will proceed amid the deadlocked political dialogue and looming perspective of ANC’s open confrontation with authorities.
Today’s rally will mark the beginning of a hot political autumn in Armenia mentioned by all political forces. This event has long been mused by the ANC supporters who conditioned their silence by waiting for September. It is supposed to demonstrate the power of the Congress and force concessions from the authorities.
ANC’s demand in the talks with the ruling coalition was holding pre-term presidential and parliamentary elections which the authorities are not likely to agree upon.
According to Stepan Safaryan, Heritage party deputy, the dialogue largely advertised by the two sides turned into a “national reading.” People are ironic towards coalition-ANC working group meetings, with ANC citing their 80-page document to on the necessity of snap election, followed by authorities’ 130-page document, proving pre-term elections unnecessary. This is why the incident involving ANC supporters serves as a favorable excuse to withdraw from the process, which was only leading to a slump in ANC’s reputation. Interestingly enough authorities made some concessions at the beginning, releasing many of the detainees. However, Tigran Arakelyan is kept under custody, thus formally causing ANC to suspend the dialogue.
Today’s demonstration is supposed to demonstrate ANC ability is able to gather enough people to make authorities return to negotiations on ANC's conditions. The demand for snap elections, leaves no room for maneuvering and concessions. Unless satisfied, beginning of ANC’s decline will be marked. They will lose their role as the key oppositional force in Armenia’s political arena. Which mean, ANC will have to prepare itself for regular elections, which has long been named as inevitable by coalition representatives.