9 Սեպտեմբեր 2011 - 04:24 AMT
Այսօր Երևանում` Ազատության հրապարակում, տեղի կունենա Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը: Պետք է նշել, որ այս հանրահավաքը տարբերվում է մյուսներից մի շարք հանգամանքներից ելնելով: Ամենագլխավոր տարբերությունն այն է, որ այսօրվա հանրահավաքը տեղի կունենա փակուղի մտած քաղաքական երկխոսության պայմաններում:
ՀԱԿ այսօրվա հանրահավաքով կմեկնարկի Հայաստանում թեժ քաղաքական աշունը, որի մասին խոսում են երկրի բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Հանրահավաքն առաջին հերթին պետք է ցույց տա իշխանություններին ՀԱԿ հզորությունը` նրանցից քաղաքական երկխոսության գործընթացում զիջումների հասնելու համար: Իսկ գործընթացը, որի հեռանկարների մասին շատ փորձագետներ և քաղաքական գործիչներ հոռետեսորեն էին արտահայտվում ամենասկզբից, մտել է փակուղի:
ՀԱԿ-ը իշխող կոալիցիայի հետ բանակցություններում առաջադրեց երկրում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, և ակնհայտ էր, որ իշխանությունները հազիվ թե համաձայնվեին: Միաժամանակ, երկխոսության գործընթացը սկսվելուց հետո ՀԱԿ հանրահավաքներում սկսեց նկատվել ցուցարարների թվի նվազում, որը հատկապես վառ արտահայտվեց օգոստոսի 2-ի հանրահավաքի ժամանակ: Իհարկե, կարելի է պատճառներ համարել ամառային արձակուրդները, շոգը: Սակայն չի կարելի չխոստովանել բողոքող զանգվածի հիասթափվածությունը ՀԱԿ քայլերից: ՀԱԿ նոր քաղաքականությունից հիասթափության և անհամաձայնության վառ ապացույց է ՀԱԿ-ից նրա մի շարք անդամների դուրս գալը, որոնք կարևոր դեր էին խաղում կոնգրեսում և նրանց կողմից առանձին կուսակցության ստեղծումը:
Երկու կողմերից լայնորեն գովազդված երկխոսությունը ,«Ժառանգության» պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանի դիպուկ բնութագրմամբ, վերածվել է «համապետական ընթերցումների»: Հասարակությունը սկսել է հեգնանքով վերաբերվել ՀԱԿ-իշխանություն հանդիպումներին, երբ սկզբից ՀԱԿ-ն իշխանություներին ընթերցել է 80-էջանոց փաստաթուղթ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ, իսկ դրան հետևեց իշխանությունների պատասխան 130-էջանոց փաստաթուղթն արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտության բացակայության մասին: Ուստի ՀԱԿ ակտիվիստների ձերբակալության հետ կապված միջադեպը հարմար առիթ դարձավ ապարդյուն գործընթացից դուրս գալու համար, որը տանում էր միայն ՀԱԿ հեղինակության անկման: Հետաքրքիր էր նաև իշխանությունների դիրքորոշումը, որոնք սկզբից որոշակի զիջումների գնալով օգոտստոսի 9-ին ձերբակալված ակտիվիստների գործում, հետո կալանքի տակ թողեցին Տիգրան Առաքելյանին` ՀԱԿ-ին ձևական առիթ տալով երկխոսության գործընթացը դադարեցնելու համար:
Ամփոփելով վերոնշվածը` կարելի է ասել, որ այսօրվա հանրահավաքը պետք է պատասխան տա այն հարցին, թե ընդունակ է արդյոք ՀԱԿ-ը փողոց դուրս բերել ժողովրդական զանգվածներ, որպեսզի իշխանությունը ստիպված լինի վերադառնալ խաղի մեջ, ընդ որում ՀԱԿ պայմաններով: Իսկ պայմանը մեկն է` արտահերթ ընտրությունները: Եթե դա տեղի չունենա, ապա ակնհայտ է, որ դա կդառնա ՀԱԿ անկման սկիզբը: Եվ դա այն դեպքում, որ ընդդիմադիր և բողոքական դաշտն ավելի է ընդլայնվում շատ դեպքերում իշխանությունների ոչ միանշանակ և անարդյունավետ քաղաքականության շնորհիվ: Այդ ժամանակ ՀԱԿ-ը և մնացած քաղաքական ուժերը ստիպված կլինեն սպասել հերթական ընտրություններին, որոնց անխուսափելիության մասին երկխոսության գործընթացի սկզբից խոսում էին իշխանության ներկայացուցիչները:

9 Сентябрь 2011 - 04:24 AMT
Сегодня на Площади Свободы в Ереване пройдет очередной митинг Армянского национального конгресса (АНК) – первый после почти месячного перерыва. Хотя следует все же отметить, что этот митинг отличается от предыдущих в силу ряда обстоятельств. Самым главным отличием от последних митингов будет то, что сегодняшний митинг пройдет в условиях зашедшего в тупик процесса политического диалога и вновь замаячившей перспективы открытой конфронтации Конгресса с властями.
Сегодняшним своим митингом АНК даст старт горячей политической осени в Армении, о которой говорят представители всех политических сил страны. Об этом митинге, о долгожданном сентябре много говорили представители АНК, объясняя отсутствие активных действий со своей стороны ожиданием сентября. Митинг в первую очередь должен будет показать властям мощь Конгресса, дабы суметь добиться от них уступок в процессе политического диалога. Сам же процесс, о перспективах которого многие эксперты и политики высказывались скептически с момента его начала, зашел в тупик.
АНК выдвинул на переговорах с правящей коалицией требование проведения в стране внеочередных президентских и парламентских выборов, и было очевидно, что власти вряд ли согласятся на это. При этом после начала процесса диалога на митингах АНК стала наблюдаться тенденция уменьшения количества митингующих, которое особенно ярко проявилось во время последнего митинга 2 августа, разительно отличавшегося по числу участников от предыдущих митингов. Конечно, можно было сослаться на курортный сезон, на сильную жару, однако нельзя не признать некоторую разочарованность протестной массы шагом АНК навстречу к властям. Ярким свидетельством этого разочарования и несогласия с новой политикой конгресса является выход из рядов АНК части его членов, игравших в нем не последнюю роль, и образование ими отдельной партии.
Сам же широко разрекламированный обеими сторонами диалог превратился, по меткому замечанию депутата “Наследия” Степана Сафаряна, в “общегосударственные чтения”. Общество начало с иронией относиться к встречам рабочих групп коалиции и АНК, когда сначала АНК зачитывал властям свой 80-страничный документ о необходимости проведения в стране внеочередных выборов, а потом последовал ответный документ властей на 130-и страницах об отсутствии необходимости внеочередных выборов. Поэтому инцидент с арестом активистов АНК стал удобным поводом выйти из безрезультатного процесса, который лишь вел к падению авторитета Конгресса. Интересна была и позиция властей, которые пойдя сначала на некоторые уступки и выпустив большинство задержанных по делу 9 августа активистов, все же оставили под арестом Тиграна Аракеляна, дав АНК формальный повод для приостановления процесса диалога.
Резюмируя все вышесказанное, можно сказать, что сегодняшний митинг должен дать ответ на вопрос, способен ли АНК вывести на улицы такую массу людей, что власть будет вынуждена вновь вернуться в игру, причем на условиях конгресса. А условие это одно, не оставляющее место для маневров и отступлений, – внеочередные выборы. Если этого не произойдет, то очевидно это станет началом конца АНК, потери им роли главной силы оппозиционной части политического поля Армении. И это при том, что это оппозиционное и протестное поле все больше увеличивается, во многом благодаря неоднозначной и неэффективной политике властей. Тогда АНК, как и всем остальным политическим силам, придется готовиться к очередным выборам, о неизбежности чего с самого начала процесса диалога говорили представители властей.