9 Սեպտեմբեր 2011 - 16:25 AMT
Հանրահավաքի ժամանակ իր ելույթում Հայաստանի առաջին նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը անդրադարձել է ձեռնարկատեր պատգամավորների խնդրին: Նրա խոսքով, Ազգային Ժողովի 131 պատգամավորներից 76-ը զբաղվում են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ` խախտելով ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածը: Նա նկատել է նաև, որ օրենքներն Ազգային Ժողովում ընդունվում են առնվազն 66 ձայնով, դա նշանակում է, որ ոչ մի օրենք չի կարող ընդունվել առանց սահմանադրախախտ պատգամավորների քվեների։ «Oլիգարխիան գրավել է Ազգային Ժողովը»,- ընդգծել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը` հավելելով, որ Ազգային Ժողովին համահավասար կամ նրանից ավելի այս խախտումը պետք է հուզեր հանրապետության նախագահին, մինչդեռ «2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ինքն է իր ղեկավարած կուսակցության թեկնածուների ցանկում ընդգրկել տասնյակ ձեռնարկատերերի ու քրեական տարրերի»:
Իր ելույթում Տեր-Պետրոսյանը մեծ ուշադրություն է հատկացրել նաև 2008թ. նախագահական ընտրություններին, այդ ժամանակ ԿԸՀ և Սահմանադրական դատարանի գործողություններին, ինչպես նաև Հայաստանի վերաբերյալ WikiLeaks-ի վերջին հրապարակումներին:

9 Сентябрь 2011 - 16:25 AMT
В своем выступлении на митинге в Ереване первый президент Армении, лидер оппозиционного Армянского национального конгресса Левон Тер-Петросян обратился к проблеме депутатов-предпринимателей. По его словам, из 131-го депутата Национального собрания РА 76 являются предпринимателями, которые, нарушая Конституцию Армении, до сих пор продолжают заниматься предпринимательской деятельностью. Он заметил также, что для принятия законов необходимо 66 голосов и фактически без согласия этих депутатов, нарушивших закон, ни одно решение не может быть принято. «Олигархия захватила национальное собрание», – подчеркнул лидер АНК, добавив, что президент Армении должен был обеспокоиться этой ситуацией, «однако именно по его указанию в свое время в депутатские списки были внесены десятки предпринимателей и криминальных элементов».
В своем выступлении Тер-Петросян также уделил большое внимание президентским выборам 2008 года, действиям ЦИК и Конституционного суда в это время, а также последним публикациям WikiLeaks по Армении.