Սեպտեմբերի 9-ին Երևանում կայացավ ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը` կրկին բավական սակավաթիվ. հանրահավաքի մեկնարկին Ազատության հրապարակում մոտ 2 հազար մարդ էր հավաքվել: Հայաստանի Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն, ընդհանուր առմամբ միջոցառմանը 5-5,5 հազար մարդ է մասնակցել:
Բացելով հանրահավաքը` ՀԱԿ-ի ակտիվիստ, «Հայկական Ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմության կողմնակիցներին կոչ է արել պատրաստվել սահմանադրական հեղափոխությանը: «Հայաստանում հաստատվել է հեղափոխական իրավիճակ»,- ընդգծել է Փաշինյանը` հայտնելով, որ եթե հաջորդ հանրահավաքին Ազատության հրապարակ դուրս գա 500 000 մարդ, ապա 24 ժամում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստիպած կլինի թողնել իշխանությունը:
ՀԱԿ-ը վստահ է, որ Հայաստանի իշխանություններն ընդունակ չեն առանց բռնության ապրել
Ելույթի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը միայն 74 օր կարողացավ ապրել առանց քաղբանտարկյալների։ Ըստ նրա` կառավարությունը կրկին բռնության է դիմել` նկատի ունենալով շարժման 7 ակտիվիստների ձերբակալությունը: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր հերթին նկատել է, որ եթե իշխանությունները շուտով ազատ չարձակեն Տիգրան Առաքելյանին, դա կվկայի այն մասին, որ նրանք հատուկ են կազմակերպել ոստիկանության և ՀԱԿ-ի ակտիվիստների միջև տեղի ունեցած միջադեպը: Նա ավելացրել է, որ եթե Առաքելյանը ազատ չարձակվի, «մենք հարկադրված կլինենք իշխանությունների հետ խոսել այլ լեզվով` զանգվածների միջոցով իշխանություններին պարտադրելով արտահերթ ընտրություններ անցկացնել»:
ՀԱԿ-ը կտրականապես համաձայն չէ ԵԽԽՎ հետ
Հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել նախօրեին ԵԽԽՎ ընդունած որոշմանը 2008թ. մարտյան դեպքերի մասին գործի փակման վերաբերյալ: Հայ ազգային կոնգրեսը կտրուկ քննադատել է 2008թ. մարտյան դեպքերի վերաբերյալ ԵԽԽՎ հայտարարությունը և հայտնել, որ թույլ չի տա փակել մարտի 1-ի գործը: «Որոշ մարդիկ եվրոպական կառույցներում նման ձևակերպումներ են ուզում անցկացնել: Մենք նման ձևակերպում թույլ չենք տա, քանի որ դրանք չեն տեղավորվում հայ հասարակության գիտակցության մեջ»,- հայտնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի նախկին ռազմական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն իր հերթին ցուցարարներին կոչ է արել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ազատության հրապարակ վերադարձնել 2008-ի մթնոլորտը: Ընդ որում, Ջհանգիրյանը հաղորդել է, որ ՀԱԿ-ը վկայություններ ունի, որ մարտի 1-2-ի դեպքերին բացի Հայաստանի զինված ուժերից և Ոստիկանությունից, մասնակցել են նաև ԼՂՀ Ոստիկանության հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Զոհվածների ծնողները ՀԱԿ-ի կողքին են
ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանի հայտարարության համաձայն, բանակում զոհված զինվորների ծնողները դիմել են իրենց և հայտարարել են, որ ՀԱԿ-ի հետ են: Մանուկյանի խոսքով, ծնողներն ընդգծել են, որ իրենց խնդիրների լուծումը տեսնում են Հայաստանում իշխանափոխության մեջ։
Եվ մի փոքր էլ ընտրությունների մասին
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր ելույթում անդրադարձել է WikiLeaks ինտերնետ պորտալի` 2008թ. նախագահական ընտրությունների լեգիտիմության մասին հրապարակած տեղեկատվության հարցին:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության փաստաթղթերի համաձայն, անգամ Սերժ Սարգսյանի համար ամենաբարենպաստ հաշվարկի դեպքում նա չէր հաղթի 2008թ. Հայաստանի նախագահական ընտրություններում: Զուրաբյանն ավելացրել է, որ նույն WikiLeaks-ը հրապարակել էր Սահմանադրական դատարանի անդամ Վալերի Պողոսյանի հայտարարությունը, որի համաձայն կայացած ընտրությունների օրինականության մասին դատարանի վճիռն ընդունվել է նախագահական վարչակազմի ուժեղ ճնշման ներքո:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մտահոգված է խորհրդարանում ձեռնարկատեր պատգամավորների առկայությամբ
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, Ազգային Ժողովի 131 պատգամավորներից 76-ը զբաղվում են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ` խախտելով ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածը: Նա նկատել է նաև, որ օրենքներն Ազգային Ժողովում ընդունվում են առնվազն 66 ձայնով, դա նշանակում է, որ ոչ մի օրենք չի կարող ընդունվել առանց սահմանադրախախտ պատգամավորների քվեների։ «Oլիգարխիան գրավել է Ազգային Ժողովը»,- ընդգծել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը` հավելելով, որ Ազգային Ժողովին համահավասար կամ նրանից ավելի այս խախտումը պետք է հուզեր հանրապետության նախագահին, մինչդեռ «2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ինքն է իր ղեկավարած կուսակցության թեկնածուների ցանկում ընդգրկել տասնյակ ձեռնարկատերերի ու քրեական տարրերի»:
Ընդդիմությունը չկարողացավ հաջորդ հանրահավաքը նշանակել սեպտեմբերի 21-ին
ՀԱԿ-ի հերթական հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին, քանի որ, ինչպես նշել է Կոնգրեսի առաջնորդը, սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման օրվա առթիվ քաղաքում մի շարք միջոցառումներ են ծրագրված:
Սեպտեմբերի 23-ն ընտրելու համար Տեր-Պետրոսյանը որպես արդարացում նշել է, որ թեև Հայաստանի անկախության մասին հանրաքվեն կայացել է սեպտեմբերի 21-ին, դրա արդյունքների մասին հայտարարվել է ամսի 23-ին:

9 Сентябрь 2011 - 17:12 AMT
9 сентября в Ереване прошел очередной митинг оппозиционного Армянского национального конгресса, опять довольно малочисленный: к началу акции на площади Свободы собралось около 2 тысяч человек. По сообщениям Полиции Армении, всего в акции приняло участие 5-5,5 тысячи человек.
Открывая митинг активист АНК, редактор газеты “Айкакан Жаманак” Никол Пашинян начал свое выступление с призывов к сторонникам оппозиции подготовиться к конституционной революции. “В Армении сложилась революционная ситуация ”, – подчеркнул Пашинян, при этом заявив, что если на следующем митинге число участников достигнет 500000, президент вынужден будет уйти в отставку.
АНК уверен, что власти Армении не способны жить без насилия
В ходе выступления Никол Пашинян заявил также, что власти Армении смогли прожить без политзаключенных всего 74 дня и опять прибегли к насилию, имея в виду арест 7 активистов движения. В свою очередь, лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян, заметил, что если власти не освободят Аракеляна в ближайшие дни, это будет свидетельством того, что они специально подстроили инцидент между полицией и активистами АНК. Он добавил, что если Аракелян не будет освобожден «мы будем вынуждены говорить с властями другим языком, посредством масс принудив власти к внеочередным выборам».
АНК категорически не согласился с ПАСЕ
Во время митинга Никол Пашинян обратил особое внимание на принятое накануне решение ПАСЕ по поводу закрытия дела о мартовских событиях 2008 г.
АНК выступил резко против заявления ПАСЕ о закрытии дела по 1 марта 2008 года. “Некоторые люди хотят провести в европейских структурах подобные формулировки. Мы не позволим подобных формулировок, так как они не могут войти в сознание армянского общества”, – заявил на митинге АНК главный редактор газеты «Айкакан Жаманак» Никол Пашинян.
В свою очередь, бывший военный прокурор Армении Гагик Джангирян, отметил, что армянские власти лгут по поводу того, что не могут раскрыть убийства жертв первомартовских событий 2008 года.
При этом Джангирян также сообщил, что у АНК есть сведения, что в событиях 1-2 марта, помимо вооруженных сил и Полиции Армении, участвовали также отряды специального назначения Полиции НКР.
Родители погибших рядом с АНК
Согласно заявлениям председателя правления АОД Арама Манукяна, родители погибших недавно в армии солдат перешли на сторону АНК. Поскольку, по его словам, они считают смену власти единственным способом борьбы с бесчинством, царящим в армии.
И немного о выборах
Координатор АНК Левон Зурабян в своем выступлении коснулся вопроса опубликованной интернет-ресурсом WikiLeaks информации о легитимности президентских выборов 2008 г.
Согласно документам Госдепа США даже при самом благоприятном для Саргсяна подсчете голосов он не победил бы на выборах президента Армении в 2008 году. Зурабян также добавил, что тот же WikiLeaks опубликовал заявление члена конституционного суда Валерия Погосяна, согласно которому решение суда о законности прошедших выборов было принято под сильным давлением президентской администрации.
Левон Тер-Петросян обеспокоен наличием в парламенте депутатов-бизнесменов
По словам Левона Тер-Петросяна, из 131-го депутата Национального собрания РА 76 являются предпринимателями, которые, нарушая Конституцию Армении, до сих пор продолжают заниматься предпринимательской деятельностью. Он заметил также, что для принятия законов необходимо 66 голосов и фактически без согласия этих депутатов, нарушивших закон, ни одно решение не может быть принято. «Олигархия захватила национальное собрание», – подчеркнул лидер АНК, добавив, что президент Армении должен был обеспокоиться этой ситуацией, «однако именно по его указанию в свое время в депутатские списки были внесены десятки предпринимателей и криминальных элементов».
Оппозиция решила не совмещать митинг с Днем независимости
Очередной митинг АНК пройдет 23 сентября, поскольку, как заметил лидер Конгресса, 21 сентября в городе планируется проведение многочисленных мероприятий в честь Дня независимости, что препятствует его проведению. В оправдание выбора именно 23 сентября Левон Тер-Петросян также заметил, что хотя референдум о независимости Армении прошел 21 сентября, однако о его итогах было объявлено именно 23-го.