Սեպտեմբերի 9-ին Երևանում կայացավ ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հերթական հանրահավաքը` կրկին բավական սակավաթիվ. հանրահավաքի մեկնարկին Ազատության հրապարակում մոտ 2 հազար մարդ էր հավաքվել: Հայաստանի Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն, ընդհանուր առմամբ միջոցառմանը 5-5,5 հազար մարդ է մասնակցել:
Բացելով հանրահավաքը` ՀԱԿ-ի ակտիվիստ, «Հայկական Ժամանակ» թերթի խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանն ընդդիմության կողմնակիցներին կոչ է արել պատրաստվել սահմանադրական հեղափոխությանը: «Հայաստանում հաստատվել է հեղափոխական իրավիճակ»,- ընդգծել է Փաշինյանը` հայտնելով, որ եթե հաջորդ հանրահավաքին Ազատության հրապարակ դուրս գա 500 000 մարդ, ապա 24 ժամում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստիպած կլինի թողնել իշխանությունը:
ՀԱԿ-ը վստահ է, որ Հայաստանի իշխանություններն ընդունակ չեն առանց բռնության ապրել
Ելույթի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը միայն 74 օր կարողացավ ապրել առանց քաղբանտարկյալների։ Ըստ նրա` կառավարությունը կրկին բռնության է դիմել` նկատի ունենալով շարժման 7 ակտիվիստների ձերբակալությունը: ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր հերթին նկատել է, որ եթե իշխանությունները շուտով ազատ չարձակեն Տիգրան Առաքելյանին, դա կվկայի այն մասին, որ նրանք հատուկ են կազմակերպել ոստիկանության և ՀԱԿ-ի ակտիվիստների միջև տեղի ունեցած միջադեպը: Նա ավելացրել է, որ եթե Առաքելյանը ազատ չարձակվի, «մենք հարկադրված կլինենք իշխանությունների հետ խոսել այլ լեզվով` զանգվածների միջոցով իշխանություններին պարտադրելով արտահերթ ընտրություններ անցկացնել»:
ՀԱԿ-ը կտրականապես համաձայն չէ ԵԽԽՎ հետ
Հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձրել նախօրեին ԵԽԽՎ ընդունած որոշմանը 2008թ. մարտյան դեպքերի մասին գործի փակման վերաբերյալ: Հայ ազգային կոնգրեսը կտրուկ քննադատել է 2008թ. մարտյան դեպքերի վերաբերյալ ԵԽԽՎ հայտարարությունը և հայտնել, որ թույլ չի տա փակել մարտի 1-ի գործը: «Որոշ մարդիկ եվրոպական կառույցներում նման ձևակերպումներ են ուզում անցկացնել: Մենք նման ձևակերպում թույլ չենք տա, քանի որ դրանք չեն տեղավորվում հայ հասարակության գիտակցության մեջ»,- հայտնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի նախկին ռազմական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանն իր հերթին ցուցարարներին կոչ է արել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Ազատության հրապարակ վերադարձնել 2008-ի մթնոլորտը: Ընդ որում, Ջհանգիրյանը հաղորդել է, որ ՀԱԿ-ը վկայություններ ունի, որ մարտի 1-2-ի դեպքերին բացի Հայաստանի զինված ուժերից և Ոստիկանությունից, մասնակցել են նաև ԼՂՀ Ոստիկանության հատուկ նշանակության ջոկատներ:
Զոհվածների ծնողները ՀԱԿ-ի կողքին են
ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանի հայտարարության համաձայն, բանակում զոհված զինվորների ծնողները դիմել են իրենց և հայտարարել են, որ ՀԱԿ-ի հետ են: Մանուկյանի խոսքով, ծնողներն ընդգծել են, որ իրենց խնդիրների լուծումը տեսնում են Հայաստանում իշխանափոխության մեջ։
Եվ մի փոքր էլ ընտրությունների մասին
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանն իր ելույթում անդրադարձել է WikiLeaks ինտերնետ պորտալի` 2008թ. նախագահական ընտրությունների լեգիտիմության մասին հրապարակած տեղեկատվության հարցին:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության փաստաթղթերի համաձայն, անգամ Սերժ Սարգսյանի համար ամենաբարենպաստ հաշվարկի դեպքում նա չէր հաղթի 2008թ. Հայաստանի նախագահական ընտրություններում: Զուրաբյանն ավելացրել է, որ նույն WikiLeaks-ը հրապարակել էր Սահմանադրական դատարանի անդամ Վալերի Պողոսյանի հայտարարությունը, որի համաձայն կայացած ընտրությունների օրինականության մասին դատարանի վճիռն ընդունվել է նախագահական վարչակազմի ուժեղ ճնշման ներքո:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը մտահոգված է խորհրդարանում ձեռնարկատեր պատգամավորների առկայությամբ
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով, Ազգային Ժողովի 131 պատգամավորներից 76-ը զբաղվում են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ` խախտելով ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածը: Նա նկատել է նաև, որ օրենքներն Ազգային Ժողովում ընդունվում են առնվազն 66 ձայնով, դա նշանակում է, որ ոչ մի օրենք չի կարող ընդունվել առանց սահմանադրախախտ պատգամավորների քվեների։ «Oլիգարխիան գրավել է Ազգային Ժողովը»,- ընդգծել է ՀԱԿ-ի առաջնորդը` հավելելով, որ Ազգային Ժողովին համահավասար կամ նրանից ավելի այս խախտումը պետք է հուզեր հանրապետության նախագահին, մինչդեռ «2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ինքն է իր ղեկավարած կուսակցության թեկնածուների ցանկում ընդգրկել տասնյակ ձեռնարկատերերի ու քրեական տարրերի»:
Ընդդիմությունը չկարողացավ հաջորդ հանրահավաքը նշանակել սեպտեմբերի 21-ին
ՀԱԿ-ի հերթական հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին, քանի որ, ինչպես նշել է Կոնգրեսի առաջնորդը, սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման օրվա առթիվ քաղաքում մի շարք միջոցառումներ են ծրագրված:
Սեպտեմբերի 23-ն ընտրելու համար Տեր-Պետրոսյանը որպես արդարացում նշել է, որ թեև Հայաստանի անկախության մասին հանրաքվեն կայացել է սեպտեմբերի 21-ին, դրա արդյունքների մասին հայտարարվել է ամսի 23-ին:

9 September 2011 - 17:12 AMT
On September 9, Armenian National Congress (ANC) opposition bloc rally launched at Yerevan’s Liberty Square with approx. 2000 people gathered.
Armenian Police estimated the number of rally participants at 5-5,5 thousand people.
Haykakan Zhamanak newspaper editor-in-chief Nikol Pashinyan opened the rally, urging those present to prepare for a constitutional revolution.
“A revolution has ripened in Yerevan, with junta, holding the power in the country, unable to resolve society’s problems,” he stressed.
Pashinyan urged those gathered for a revolution, promising that the ruling President will resign within 24 hours, should 500000 people take to streets to voice their protest.
ANC to force authorities into snap elections unless Tigran Arakelyan released
The opposition is ready to resume dialogue with authorities in case of ANC supporter Tigran Arakelyan’s release, the 1st Armenian president, ANC leader said.
As Levon Ter-Petrossian stated, refusal to release Arakelyan within the next few days will prove the incident between the police and opposition supporter to be a put-up job.
According to Ter-Petrossian, unless the detainee is released, ANC is ready to mobilize its supporters to force the ruling authorities into agreeing to snap elections.
ANC slams PACE over closing chapter on March 2008 events
ANC slammed PACE report on March 2008 events, characterizing closing the chapter on tragic events as unacceptable.
“We won’t allow the phrasing used in for PACE statement to enter the minds of the Armenian people,” Pashinyan stated.
Armenian authorities are lying about their inability to discover the truth behind March 1, 2008 events, the former judge advocate of Armenia said.
As Gagik Jangiryan stated at ANC rally, the authorities’ efforts to discover March 2008 events are a mere imitation.
According to Jangiryan, beside Armenian police and armed forces, the Nagorno Karabakh special purpose police units were involved in March 2008 events.
Parents of dead Armenian army soldiers join ANC
The parents of dead Armenian army soldiers joined the ranks of ANC, Armenian National Movement (ANM) board chairman said.
As Aram Manukyan stated at ANC rally, the dead soldiers' families consider the change of power to be the only way of resolving current problems.
A few words on 2008 presidential election
WikiLeaks cables prove that Armenian President Serzh Sargsyan wouldn't have won in fair election, ANC opposition bloc coordinator said.
“According to the website, the court decision, announcing 2008 presidential election to be legal, was taken under severe pressure from presidential administration,” Levon Zurabyan stressed.
Ter-Petrossian concerned over oligarchs seizing power in parliament
During the rally, ANC leader addressed the issue of Armenian parliamentarians, who are engaged in entrepreneurial activities counter to Armenian Constitution stipulations.
“76 out of 131 Armenian MPs own their businesses. Factually, oligarchs have seized the power in the National Assembly, with Armenian President turning a blind eye to the problem,” Ter-Petrossian said.
ANC decides against organising rally on Sept 21
ANC announced September 23 as the next rally date, altering its previous decision to organize it on September 21, Armenian Independence Day.
The decision was prompted by the fact that although the independence referendum was held on September 21, the results were announced on September 23.