Լատինական Ամերիկայի երկրները կարող են ճանաչել Արցախի անկախությունը և հայկական դիվանագիտությունը պետք է աշխատի այդ ուղղությամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը՝ մեկնաբանելով Ուրուգվայի ԱԳՆ ղեկավար Լուիս Ալմագրոյի երեկվա հայտարարությունն այն մասին, որ ԼՂՀ-ն Հայաստանի պատմական մասն է և պետք է միանա նրան սեղմ ժամկետում: « Այդ երկրները կարող են գնալ նման քայլի, քանի որ լուրջ աշխարհաքաղաքական շահեր չունեն տարածաշրջանում, որոնք հետ կպահեին նրանց դրանից, բացի այդ նրանց քաղաքականության մեջ առկա է բարձր արժեքային համակարգը»,-նշել է Սաֆարյանը: Նա հավելել է, որ Լատինական Ամերիկայի մի շարք երկրներ պատրաստ էին քննարկել այդ հարցը և ճանաչել Արցախի անկախությունը դեռևս 20-րդ դարի 90-ականներին, երբ ՀՀ արտգործնախարարը դեռևս Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էր:
Ըստ Սաֆարյանի, «Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված բարդագույն խնդիրը, որ պետք է լուծի հայկական դիվանագիտութունը, այն է, որ պետք է հասնել ապագաղութացման օրինականացմանն ու միջազգային ճանաչմանը»: Նա քննադատել է իշխանություններին՝ «Ժառանգության» առաջարկը մերժելու ու առաջինը ԼՂՀ-ն ճանաչելու մասին, և կասկա] է հայտնել, թե ՀՀ իշխանություննրն ակտիվ քաղաքականություն կվարեն ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը հասնելու համար:
Սեպտեմբերի 9-ին Ամերիկայի Հայ Դատի hանձնախմբի (ԱՀԴՀ) և Ուրուգվայ-Հայաստան խորհրդարանական խմբի կողմից նախաձեռնված Հայաստան-Ուրուգվայ հարաբերություններին նվիրված համաժողովի ընթացքում Ուրուգվայի արտգործնախարար Լուիս Ալմագրոն Հարավային անդրադարձել է Արցախի հիմնահարցին։ Այս մասին հաղորդում են Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ՀՅԴ) մամլո քարտուղարությունից։
«Այսօր մենք ուսումնասիրում ենք Արցախի հարցը պետականորեն տեսակետ հայտնելու համար։ Ես անձամբ համոզված եմ, որ Արցախը Հայաստանի պատմական մասն է և պետք է լինի անկախ կամ կարճ ժամանակում միանա Հայաստանին: Սա է Արցախյան խնդրի միակ լուծումը»,- ասել է Լուիս Ալմագրոն։

10 Сентябрь 2011 - 08:21 AMT
Страны Латинской Америки способны пойти на признание Арцаха, и армянская дипломатия должна работать в этом отношении. Об этом на пресс-конференции в Ереване глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян, комментируя вчерашнее заявление главы МИД Уругвая Луис Альмагро, что НКР является исторической частью Армении и должна быть присоединена к ней в кратчайшие сроки. “Эти страны способны пойти на подобный шаг, так как не имеют серьезных геополитических интересов в регионе, что заставит их сдержаться от подобного шага, и кроме того, имеют в своей политике очень высокие ценностные компоненты”,-отметил Сафарян. Он заметил в этой связи, что ряд стран Латинской Америки были готовы пойти на обсуждение этого вопроса и признание Арцаха еще в начале 90-х годов ХХ века, когда министром иностранных дел Армении был еще Раффи Ованнисян.
По словам Сафаряна, “Сложнейшей проблемой связанной с Нагорным Карабахом, которую должна была решить армянская дипломатия, и должна будет, является легализация деколонизации и ее международное признание”. Он подверг критике нежелание властей прислушаться к “Наследию” и первыми признать НКР, и выразил сомнение, что армянские власти будут вести активную внешнюю политику в отношении международного признания НКР.
Министр иностранных дел Уругвая Луис Алмагро заявил, что НКР является исторической частью Армении и должна быть присоединена к ней в кратчайшие сроки. Об этом министр заявил на встрече с представителями южноамериканской группы “Ай Дат” и межпарламентской группы Армения-Уругвай. Министр сообщил, что власти Уругвая работают в направлении формирования официальной позиции в вопросе урегулирования карабахского вопроса, стремясь официально принять вышеуказанную идею.