Հայաստանի մասին իր հրապարակումներով WikiLeaks –ը թոշակի ուղարկեց Հայաստանի բոլոր երեք նախագահներին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտաարրել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը: Ըստ նրա, այդ հրապարակումները շատ խոցելի դարձրեցին նրանց դիրքերը: Սաֆարյանը առանձնացրեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և նրան նվիրված WikiLeaks-ի հրապարակումները: «Ամեն ինչ բացահայտվեց. ՀԱԿ-ի ու Տեր-Պետրոսյանի մարտավարությունը, թե ինչպես էր նա փորձում բարդացնել Սերժ Սարգսյանի վիճակը արտաքին խնդիրների օգնությամբ, ինչպես էր օգտագործում ցանկացած ընտրական գործընթաց հետընտրական տրամադրություններ ստեղծելու համար»,-ասել է նա: «Չեմ կարծում, որ նման մերկացումներից հետո Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նոր լարվածության կգնա»,-ասել է Սաֆարյանը: Հենց դրանով է նա բացատրել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի երեկվա ելույթը հանրահավաքում, որի մեծ մասը նվիրված էր 2008թ. իրադարձություններին:
Սեպտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդը հայտարարեց, որ ՀԱԿ-ը պատրաստ է վերադառնալ քաղաքական երկխոսության, եթե իշխանություններն ազատ արձակեն օգոստոսի 9-ին ձերբակալված ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին: Ըստ նրա, եթե իշխանությունները չազատեն Առաքելյանին, «մենք ստիպված կլինենք խոսել իշխանությունների հետ այլ լեզվով»: Ընդ որում, Տեր-Պետրոսյանն ընդգծել է, որ նկատի չունի բռնություն կամ հեղափոխություն, այլ նպատակ ունի պարտադրել իշխանություններին արտահերթ ընտրություններ անցկացնել: Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտնել է, որ Կոնգրեսի հաջորդ հանրահավաքը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին:

10 Сентябрь 2011 - 08:59 AMT
WikiLeaks своими публикациями про Армению “отправил на пенсию всех трех президентов Армении” ( ЛевонТер-Петросян, Роберт Кочарян, и Серж Саргсян). Об этом на пресс-конференции в Ереване глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян. По его словам, эти публикации сделали очень уязвимыми их позиции. Сафарян особо остановился на фиргуре Левона Тер-Петросяна и публикациям WikiLeaks, посвященном ему. “Было раскрыто все: тактику АНК и Тер-Петросяна, как он пытался с помощью внешнеполитических проблем осложнить положение Сержа Саргсяна, и как он использовал любые избирательные возможности для генерации поствыборных процессов”,-отметил он. “Я не думаю, что после таких разоблачений Левон Тер-Петросян пойдет на новую напряженность”,-добавил Сафарян. Именно этим он объяснил вчерашнее выступление Левона Тер-Петросяна на митинге АНК, большая часть которого была посвящена событиям 2008 года.
На прошедшем 9 сентября митинге Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян заявил, что АНК готов вернуться в процесс политического диалога с властями, если власти освободят арестованного 9августа активиста АНК Тиграна Аракеляна. По его словам, если власти не освободят Аракеляна в ближайшие дни, «мы будем вынуждены говорить с властями на другом языке». При этом Тер-Петросян подчеркнул, что под этим не подразумевается насилие или революция, а принуждение властей к проведению внеочередных выборов с помощью мобилизации народных масс. Лидер АНК сообщил, что следующий митинг Конгресса пройдет 23 сентября.