13 Սեպտեմբեր 2011 - 07:34 AMT
Սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ Ռոդ Այլընդ նահանգի Պրովիդենս քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 20 ամյակին նվիրված «Ողջույն Հայաստան» խորագրով համերգ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն: Ռոդ Այլընդի Ֆիլարմոնիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի և նահանգի հայ համայնքի երգչախմբերի կատարմամբ հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Սամուել Վարդի և այլ հեղինակների ստեղծագործությունները:
Համերգին ներկա էին ԱՄՆ սենատոր Շելդոն Վայթհաուզը, Ռոդ Այլընդի քաղաքապետեր, մունիցիպալ իշխանության և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Համերգը, որը ղեկավարում էր ամերիկաբնակ դիրիժոր Կոնստանտին Պետրոսյանը, անցկացվում էր ՄԱԿ-ում և ԱՄՆ-ում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հովանու ներքո:
Որպես օրվա բանախոս, ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը` կարևորելով Հայաստանի անկախության ամրապնդման հարցում սփյուռքի դերակատարումը: Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության ուղղություններին` նա նշել է, որ ցեղասպանության ճանաչումը և կանխարգելումը, տարածաշրջանային խաղաղության պահպանումը Հայաստանի համար համարվում են կարևորագույն խնդիրներ, որոնց լուծման հարցում էական է գործընկեր պետությունների հետ բազմակողմ համագործակցությունը: Դեսպան Նազարյանը հավելել է, որ ՄԱԿ-ում Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է սոցիալական, տնտեսական, կայուն զարգացման, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործության` այդ թվում ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերի քննարկմանը, և որ այդ բնագավառում ՀՀ ջանքերը և քայլերը կարևորվում և գնահատվում են միջազգային հանրության կողմից: Այս համատեքստում դեսպանն անդրադարձ է կատարել 2001թ.-ի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում տեղի ունեցած ողբերգությանը:

13 Сентябрь 2011 - 07:34 AMT
10 сентября в городе Провиденс штата Род-Айленд в США состоялся концерт “Здравствуй, Армения!”, посвященный 20-летию провозглашения Независимости РА, сообщает МИД РА. В исполнении Симфонического оркестра филармонии Род-Айленда и представителей армянской общины прозвучали произведения Комитаса, Арама Хачатуряна, Арно Бабаджаняна, Самуэля Варда и др.
На концерте присутствовали сенатор Шелдон Вайтхауз, мэр Род-Айленда, муниципальные власти, а также представители армянской общины. Концертом руководил проживающий в США дирижер Константин Петросян. Концерт был организован под патронажем диппредставительств Армении в ООН и США.
В качестве докладчика выступил постоянный представитель РА в ООН Карен Назарян, отметив важность роли диаспоры в укреплении независимости Армении. Говоря о направлениях внешней политики Армении, он подчеркнул, что важнейшими задачами для страны являются поддержание мира в регионе, признание Геноцида армян и предотвращение подобного в будущем. Посол Назарян добавил, что в ООН Армения активно вовлечена в обсуждение социальных, экономических вопросов, касающихся стабильного развития, борьбы с проявлениями транснациональной розни, терроризма и т.д. В этом контексте дипломат обратился к трагическим событиям 11 сентября 2001 года в Нью-Йорке.