13 Սեպտեմբեր 2011 - 08:21 AMT
Ա. Հովհաննիսյան. Թուրքական արխիվները սկսել են «մաքրել» Ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթերից դեռ 1919-ին
Թուրքական արխիվները սկսել են «մաքրվել» Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերից դեռ 1919-ին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, թուրքական արխիվները պարբերաբար «ազատվել» են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթերից, սակայն 1980-ականներին թուրքական իշխանությունները սկսել են ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ, քանի որ Հայոց ցեղասպանության հարցը սկսել է ավելի ակտիվ քննարկվել տարբեր միջազգային կառույցներում: «Մասնավորապես, թուրքական իշխանություններն իրենց արխիվներում թողել են այն փաստաթղթերը, որոնք, նրանց կարծիքով, չեն հակասում իրենց դիրքորոշմանը Հայոց ցեղասպանության հարցում, սակայն եթե այդ փաստաթղթերն ուսումնասիրվեն, փորձագետները կնկատեն փաստեր, որոնք ապացուցում են Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանության կատարման փաստը»,- ասել է նա և հավելել, որ իրեն հարգող ոչ մի պատմաբան կասկածի տակ չի դնում Ցեղասպանության փաստը:Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ փաստաթղթերի որոշ մասը կարող է գտնվել անգլիական և գերմանական արխիվներում:
WikiLeaks-ի հրապարակած ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի հեռագրերի թվում կար թուրքական Սաբանջի համալսարանի պրոֆեսոր Հալիլ Բերքթայի ուղերձը Ստամբուլի Ամերիկյան խորհրդին: 2004թ. հուլիսի 12-ի նամակում պրոֆեսորը հաղորդում է ամերիկյան պետծառայողին այն մասին, որ «զտումներ են կատարվել» Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանին վերաբերող արխիվաներում՝ վերացնելով Հայոց ցեղասպանության մասին ապացույցները: «1918թ. ի վեր արխիվները «զտվել են» մի քանի անգամ: Առաջին անգամ դա տեղի ունեցավ, երբ Անտանտայի դաշնակից ուժերը գրավեցին Ստամբուլը»,-հայտարարել է թուրքական համալսարանի պրոֆեսորը:
Ըստ նրա, հաջորդ զտումը կատարվեց Օզալի կառավարման օրոք 90-ականների սկզբում: Ընդ որում, նա նշեց, որ զտումը հավանաբար կատարել է Թուրքիայի պաշտոնաթող դեսպաններից մեկը՝ Մուարեմ Նուրի Բիրգին: «Երբ նախկին դեսպանը սկսեց հետազոտել արխիվները, նա ամեն անգամ հանդիպում էր իր ընկերներից մեկի հետ, նույն վայրում, ու անընդհատ կրկնում էր «Մենք իրոք սպանել ենք նրանց»,-գրում է Բերքթայը:
Ինչպես հաղորդում է WikiLeaks-ը, նույն շրջանում արխիվներում աշխատում էր նաև պաշտոնաթող զինվորակնների մի խումբ, որոնց գործառույթն էր հետազոտել հայկական հարցը:

13 September 2011 - 08:21 AMT
Turkish archives came to be cleaned from the Armenian Genocide-related documents in the Ottoman Empire back in 1919, an expert said.
“Turkish archives were periodically cleaned from Genocide-related documents,” Turkolgist Anush Hovhannisyan told a press conference in Yerevan.
According to her, in 1980s however, Turkish authorities became more industrious with the Armenian Genocide issue being widely discussed in various international structures.
“Purging the archives, the Turkish authorities left only those documents, which, in their opinion, do not contradict their position on what happened in 1915. However once those documents are investigated, experts will notice facts proving the Genocide,” Hovhannisyan said.
She also noted that some of the Genocide-related documents may be kept in English and German archives. “In addition, Ottoman authorities sold a lot of documents to Bulgaria in 1931 as waste paper. Vatican in turn, got part of those documents from Bulgaria, and recent reports suggest that part of them will be published in 2012,” Hovhannisyan noted, adding that certain part of documents are kept in the archives of Turkey’s General Staff, which are not exposed.
Among the disclosed by WikiLeaks U.S. State Department secret documents was the message of the Turkish Sabanci University Prof. Halil Berktaya, addressed to the Chairman of the American Council in Istanbul. In the letter dated 12 July 2004 the professor informs the U.S. government official of "purging" of the Ottoman Empire archives from evidence on the Armenian Genocide. “Archives have been exposed to be purged several times since 1918.