WikiLeaks-ի հրապարակումներն այն մասին, որ Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանի արխիվները «մաքրել են» Հայոց ցեղասպանության փաստին վերաբերող փաստաթղթերից, կարող են օգնել թուրքական ԶԼՄ-ներին պայքարել թուրքական իշխանությունների PR-ի դեմ, որոնք պնդում են, թե ի տարբերություն հայերի, նրանք բացել են սեփական արխիվները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ հայկական արխիվները բաց են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերն ուսումնասիրողների համար: Նա նշել է, որ WikiLeaks-ի հրապարակումները կհանդարտեցնեն թուրքական իշխանություններին, որոնք պնդում են, որ Ցեղասպանության փաստն ապացուցելու համար պետք է հետազոտել թուրքական արխիվները: «Առավելագույնը, ինչ կարող են անել թուրքական իշխանությունները, որոշ երանգներ ավելացնել 1915թ. իրադարձությունների մասին տեղեկություններին, սակայն, չեն կարող դեմ դուրս գալ բազմաթիվ ապացույցներին ու վկայություններին»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ արխիվների փաստաթղթերի ոչնչացման մասին տեղեկությունը նորություն չէ:
WikiLeaks-ի հրապարակած ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի հեռագրերի թվում կար թուրքական Սաբանջի համալսարանի պրոֆեսոր Հալիլ Բերքթայի ուղերձը Ստամբուլի Ամերիկյան խորհրդին:
2004թ. հուլիսի 12-ի նամակում պրոֆեսորը հաղորդում է ամերիկյան պետծառայողին այն մասին, որ «զտումներ են կատարվել» Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանին վերաբերող արխիվաներում՝ վերացնելով Հայոց ցեղասպանության մասին ապացույցները: «1918թ. ի վեր արխիվները «զտվել են» մի քանի անգամ: Առաջին անգամ դա տեղի ունեցավ, երբ Անտանտայի դաշնակից ուժերը գրավեցին Ստամբուլը»,-հայտարարել է թուրքական համալսարանի պրոֆեսորը:

13 Сентябрь 2011 - 09:12 AMT
Турецкие СМИ могут использовать информацию о чистке архивов против турецких властей, считает армянский эксперт
Публикации WikiLeaks по поводу того, что в архивах Османской империи проводились чистки документов о Геноциде армян, могут помочь турецким СМИ бороться с PR-ом проводимым властями страны, которые утверждают, что в отличие от армян они открыли свои архивы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила тюрколог Ануш Ованнисян. По ее словам, армянская сторона неоднократно заявляла, что армянские архивы открыты для исследований документов, относящихся к Геноциду армян. При этом она заметила, что публикации WikiLeaks угомонят турецкие власти, которые утверждают, что для доказательства факта Геноцида также должны быть исследованы и турецкие архивы. “Турецкие власти максимум могут добавить какие-то оттенки к событиям 1915 года в Османской империи, однако они не могут выступить против многочисленных доказательств и свидетельств о факте Геноцида”, – сказала она.
При этом она заметила, что информация об уничтожении документов архивов не является новостью. Среди обнародованных интернет-ресурсом WikiLeaks секретных депешей госдепа США оказалось послание турецкого профессора университета Сабанджи Халиля Берктая направленное главе Американского совета в Стамбуле. В датированном 12 июля 2004г. письме профессор сообщает американскому госслужащему о проведении “чистки” в архивах Оттоманской империи доказательств о Геноциде армян. “Архивы были подвержены чисткам несколько раз, начиная с 1918г. Первая из них была произведена до того, как союзнические силы Антанты захватили Стамбул”, – пишет профессор. По его словам, следующая чистка была произведена в период правления Озала в начале 90-х гг. В этот же период в архивах также работала группа отставных военных, функцией которых было исследование армянского вопроса.