WikiLeaks-ի հրապարակումներն այն մասին, որ Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանի արխիվները «մաքրել են» Հայոց ցեղասպանության փաստին վերաբերող փաստաթղթերից, կարող են օգնել թուրքական ԶԼՄ-ներին պայքարել թուրքական իշխանությունների PR-ի դեմ, որոնք պնդում են, թե ի տարբերություն հայերի, նրանք բացել են սեփական արխիվները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, հայկական կողմը բազմիցս է հայտարարել, որ հայկական արխիվները բաց են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող փաստաթղթերն ուսումնասիրողների համար: Նա նշել է, որ WikiLeaks-ի հրապարակումները կհանդարտեցնեն թուրքական իշխանություններին, որոնք պնդում են, որ Ցեղասպանության փաստն ապացուցելու համար պետք է հետազոտել թուրքական արխիվները: «Առավելագույնը, ինչ կարող են անել թուրքական իշխանությունները, որոշ երանգներ ավելացնել 1915թ. իրադարձությունների մասին տեղեկություններին, սակայն, չեն կարող դեմ դուրս գալ բազմաթիվ ապացույցներին ու վկայություններին»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ արխիվների փաստաթղթերի ոչնչացման մասին տեղեկությունը նորություն չէ:
WikiLeaks-ի հրապարակած ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի հեռագրերի թվում կար թուրքական Սաբանջի համալսարանի պրոֆեսոր Հալիլ Բերքթայի ուղերձը Ստամբուլի Ամերիկյան խորհրդին:
2004թ. հուլիսի 12-ի նամակում պրոֆեսորը հաղորդում է ամերիկյան պետծառայողին այն մասին, որ «զտումներ են կատարվել» Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանին վերաբերող արխիվաներում՝ վերացնելով Հայոց ցեղասպանության մասին ապացույցները: «1918թ. ի վեր արխիվները «զտվել են» մի քանի անգամ: Առաջին անգամ դա տեղի ունեցավ, երբ Անտանտայի դաշնակից ուժերը գրավեցին Ստամբուլը»,-հայտարարել է թուրքական համալսարանի պրոֆեսորը:

Turkish media may use WikiLeaks cables, suggesting “purge” of Genocide-related incriminating documents from the Ottoman Archives, to counterpoise Ankara’s statements of opening its archives as opposed to Armenia, a Turkologist said.
As Anush Hovhannisyan told a news conference in Yerevan, Armenia repeatedly announced the Genocide-related archives to be open for examination.
The expert expressed confidence for WikiLeaks reports to silence Turkish authorities who insist on examining Turkish archives to prove the fact of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire, which is indisputable, in view of extensive body of evidence.
As Ms. Hovhannisyan concluded, purge of Ottoman Archives has been a known fact even before the whistle blowing website’s publications.
A Turkish Professor told U.S. Consul General in Istanbul that there were efforts to “purge” the Ottoman Archives of incriminating documents on the Armenian Genocide, according to a cable recently released by the whistleblower site WikiLeaks.
In a cable dated July 12, 2004, Sabanci University professor Halil Berktay told then U.S. Consul General to Istanbul David Arnett that “there were two serious efforts to “purge” the archives of any incriminating documents on the Armenian question.”