13 Սեպտեմբեր 2011 - 16:25 AMT
Հայաստանի Անկախության 20-րդ տարեդարձի միջոցառումների շրջանակում Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվել են «Խորհրդային Հայաստան» և «Անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը» մշտական ցուցադրությունները:
«Խորհրդային Հայաստան» ցուցադրությամբ առաջին անգամ այցելուին են ներկայացվում 1920թ. Հայաստանի խորհրդայնացման և հետագա գրեթե 70 տարիների պատմությանն առնչվող բացառիկ փաստաթղթեր, լուսանկարներ, պետական նշանավոր գործիչների անձնական իրեր: Առանձին բաժնով ցուցադրվում է հայ ժողովրդի մասնակցությունը Հայրենական Մեծ պատերազմին, ներկայացված են հայազգի մարշալների, գեներալների, սպաների և զինվորների անձնական իրերն ու փաստաթղթերը, լուսանկարները, նամակներն ու պարգևները: Ցուցադրության բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը նշեց, որ ցուցահանդեսի իրականացման համար նյութեր են տրամադրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը` Վազգեն Առաջին կաթողիկոսների բնագիր կոչնակները, Հայաստանի ազգային արխիվը` եզակի փաստաթղթերի պատճեներ, իսկ ՀՀ նախագահի աշխատակազմը` ՀՀ բարձրագույն պետական պարգևների նմուշներ է նվիրաբերել թանգարանին:
Գրիգորյանը մեծ ուշադրություն է դարձրել խորհրդային կարգերի հաստատման առաջին տարիների լուսանկարներին, քանի որ, ըստ Գրիգորյանի, նրանցից ոչ մեկի մոտ չկա հանգիստ հայացք, որովհետև նրանք բոլորը սպասումների մեջ են:
«Անկախ Հայաստանի Հանրապետությունը» ցուցադրությունն ամփոփում է Հայաստանի անկախության և ինքնիշխան պետության կայացման ճանապարհը` 1988-ից սկսած:
Այսօր պատմության թանգարանում բացվել է նաև երկու ժամանակավոր ցուցահանդես` «Հայաստանի Հանրապետության նամականիշները» և «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հուշադրամները», որոնք կազմակերպել են Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ու «Հայփոստը»:
Վերոնշյալ ցուցադրություններում ներկայացված են 1991 – 2011 թվականներին թողարկված հուշադրամների և նամականիշների նմուշներ:
ՀՀ անկախության 20-ամյակի առիթով թողարկվել է երկու նամականիշ, որոնցից մեկի վրա պատկերված է Հայաստանի Հանրապետության պետական զինանշանը և եռագույնը, իսկ մյուսը ներկայացնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական զինանշանը և պետական դրոշը: Յուրաքանչյուր նամականիշ տպագրվել է 40 000 օրինակով` 330 և 380 դրամ անվանական արժեքներով: Շրջանառության մեջ են դրվելու 2011թ.-ի սեպտեմբերի 13-ից:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20 տարիների ընթացքում ՀՀ Կենտրոնական բանկը թողարկել է շուրջ 150 հուշադրամ:

13 Сентябрь 2011 - 16:25 AMT
В Историческом музее Армении открылись выставки «Советская Армения» и «Независимая Республика Армения»
В рамках мероприятий, посвященных 20-летию независимости Армении, в Историческом музее Армении открылись выставки «Советская Армения» и «Независимая Республика Армении».
На выставке «Советская Армения» представлены эксклюзивные документы и фотографии 70-летней истории страны и личные вещи политических деятелей. Посетители также могут узнать об участии армянского народа в Великой Отечественной войне и увидеть фотографии, документы, личные вещи и награды армянских маршалов, генералов и солдат. На открытии выставки присутствовал президент РА Серж Саргсян.
В беседе с журналистами директор музея Анелька Григорян отметила, что материалы для организации выставки предоставили: Первопрестольный Святой Эчмиадзин – оригиналы посланий, Национальный архив Армении – редкие копии документов, а аппарат президента РА подарил редкие образцы высших государственных наград РА.
Григорян обратила особое внимание на фотографии, сделанные в первые годы установления Советской власти, ни в одной из них нет спокойных лиц и взглядов, они пребывают в ожидании.
А история Армении с 1988 года до наших дней представлена на выставке «Независимая Республика Армении». Сегодня в музее истории открылись еще две выставки – «Марки Республики Армения» и «Памятные монеты Центрального банка Армении», которые организовали Центральный банк Армении и «Айпост».
На выставках можно увидеть марки и памятные монеты, которые были выпущенны в 1991-2011 гг.
В связи с 20-летием независимости Армении выпущены две марки, на первой из них изображены герб и флаг Армении, а на второй – герб и флаг Нагорного Карабаха. Марки вышли тиражом 40 тыс. и будут продаваться по цене 330 и 380 драмов.