14 Սեպտեմբեր 2011 - 10:09 AMT
Հայաստանի Անկախության 20-ամյակի առթիվ թողարկվել է հատուկ «Արմենիա» կոնյակը բացառապես 1991թ. սպիրտերից
Հայաստանի Անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ Երևանի կոնյակի գործարանը թողարկում է հատուկ «Արմենիա» կոնյակը, լրագրողներին է հայտնել գործարանի գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: «Անցած շաբաթ մենք արդեն սկսել ենք այն թողարկել, երկուշաբթի կոնյակն արդեն կլինի խանութներում»,-հավելել է նա: Գրրգորյանը նշել է, որ «Արմենիան» գործարանի հին ու հայտնի ապրանքանիշերից է և թողարկվել է դեռևս խորհրդային տարիներին, սակայն 10 տարի առաջ որոշվեց դադարեցնել նրա թողարկումը, քանի որ 10-ամյա հնեցման կոնյակների գիծը բավականին հագեցած էր:
Ըստ նրա, որոշվեց «Արմենիա» կոնյակը դարձնել 20-ամյա հնեցման նախկին 10-ամյա հնեցման փոխարեն և թողարկել 10 հազար շիշ սահմանափակ քանակով: «Դա կլինի եզակի 20 տարվա հնեցման կոնյակ: Դա կլինի առաջին հայկական միլիզիմ կոնյակը, որի արտադրության մեջ օգտագործվել են միայն 1991թ. բերքահավաքի սպիրտերը՝ մեր անկախության առաջին տարվա արտադրության կոնյակի սպիրտը»,-ասել է նա:
Գրիգորյանը հայտնել է, որ հիմնականում «Արմենիա» կոնյակը կտարածվի աշխարհում, միայն 25 տոկոսը կմնա Հայաստանում: «Նպատակն ավելի ներկայացուցչական է, քան առևտրային»,-նշել է նա: Գործարանի տնօրենը հայտնեց նաև, որ նոր կոնյակի գինը ֆիրմային խանութներում կլինի 55 հազար դրամ:

К 20-летию независимости Армении Ереванский коньячный завод выпустит специальный коньяк “Армения”, сообщил журналистам исполнительный директор завода Ара Григорян. “На прошлой неделе начато производство, и в понедельник уже будет в магазинах”,- добавил он. Григорян отметил, что “Армения” является старым и известным брендом завода, и выпускался еще в советское время, однако 10 лет назад было принято решение прекратить его производство, так как линейка 10-летних коньяков была очень широкой. По его словам, было принято решение сделать коньяк “Армения” 20-летним вместо 10-летннего, и выпустить его ограниченным количеством в 10 тыс. бутылок
“Это будет уникальным 20-летним коньяком. Он будет первым армянским милизим коньяком, в производстве которого использованы спирты только урожая 1991 года, спирты первого года нашей независимости”,-подчеркнул он. Григорян сообщил, что 10 тыс. бутылок будет распространено по всему миру, и лишь 25% этого количества будет оставлено в Армении. “Цель больше представительская, чем коммерческая”,-заметил он. Директор завода также сообщил, что цена нового коньяка в фирменных магазинах будет 55 тыс. драм