14 Սեպտեմբեր 2011 - 12:58 AMT
Սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվելու է ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված ևս մեկ ցուցահանդես: Ցուցահանդեսին ներկայացվելու են ժամանակակից հայ նկարիչների` վերջին քսանամյակում ստեղծած և պատկերասրահին նվիրաբերած աշխատանքները: Ցուցադրված են տարբեր սերունդների ներկայացուցիչների գործեր, տարբեր ոճեր և նկարելաձևեր որդեգրած վարպետների աշխատանքներ: Հատկանշական է, որ մեծ ճանաչման և համբավի հասած, ժողովրդական և վաստակավոր նկարիչների հետ միասին ցուցահանդեսին մասնակցում են նաև երիտասարդները:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության տարիների ընթացքում, երբ երկրի մշակութային կյանքը թևակոխեց գաղափարական և որակական նոր փուլ, Հայաստանի ազգային պատկերասրահը, որպես գեղարվեստի մայր թանգարան, շարունակեց իր առաքելությունը` հավաքել, պահպանել և հանրահռչակել արվեստի գործերը:Այս քսան տարիների ընթացքում հայ արվեստագետները ստեղծագործեցին անկաշկանդ, քաղաքական որևէ պարտադրանքից ազատ: Նրանցից շատերը իրենց ստեղծագործությունները նվիրեցին Ազգային պատկերասրահին: Թանգարանի հավաքածուն համալրվեց ժամանակակից հայ գեղանկարներով և քանդակներով, ստեղծվեցին նոր` մոնոգրաֆիկ հավաքածուներ», ասում է պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը:

14 Сентябрь 2011 - 12:58 AMT
В Национальной галерее Армении откроется еще одна выставка, посвященная 20-летию провозглашения независимости Армении
17 сентября в Национальной галерее Армении откроется еще одна выставка, посвященная 20-летию провозглашения независимости Армении. На выставке будут представлены работы современных армянских художников, созданные за последние 20 лет и подаренные Национальной галерее. Представлены произведения деятелей искусства разных поколений, разных стилей и направлений. Наряду с известными деятелями искусства в выставке также будут представлены молодые мастера.
В годы независимости Армении культурная жизнь страны перешла на новый идеологический и качественный этап, а Национальная галерея, как главный музей, продолжила свою миссию сбора, сохранения и представления шедевров искусства. В эти годы армянские мастера получили возможность творить свободно и независимо от каких-либо политических идей. Многие из них подарили свои работы Национальной галерее Армении. “Коллекция музея пополнилась новыми экспонатами, работами современных армянских художников и скульпторов, были созданы новые “монографические коллекции”, – сказал директор галереи Фараон Мирзоян.