14 Սեպտեմբեր 2011 - 14:54 AMT
Հայաստանի Զինված ուժերի ՀՕՊ պետ Նիկոլայ Բաբայանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ չորեքշաբթի օրը գնդակոծված ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռը ոչնչացվել է ՀՕՊ ուժերի և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) համատեղ գործողությունների շնորհիվ: Նրա խոսքով, ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռները հաճախ են թռիչքներ կատարում շփման գծի երկայնքով, սակայն այս անգամ ինքնաթիռը հատել էր սահմանը և ոչնչացվել: Նա ընդգծել է, որ այսուհետ նույնպես ադրբեջանական զինված ուժերի ցանկացած ինքնաթիռ, որը կխախտի սահմանը, կոչնչացվի:
ՀՕՊ պետը նշել է, որ անօդաչու ինքնաթիռները դժվար է ոչ միայն ոչնչացնել, այլև հայտնաբերել, քանի որ դրանք պատրաստվում են կոմպոզիտային նյութերից, որոնք դժվար են ենթարկվում հայտնաբերման: Նա հաղորդել է, որ ինքնաթիռը հաջողվել է ոչնչացնել հայկական ՌԱՀ մշակած ՀՕՊ միջոցների շնորհիվ:
Ընդ որում, Բաբայանը հավելել է, որ նախնական տվյալներով, ոչնչացված ինքնաթիռը եղել է իսրայելյան արտադրության, Հերմես դասակարգման:
Ինչ վերաբերում է անկախության 20-ամյակին հայկական ՀՕՊ մարտական պատրաստության մակարդակին, ապա, Բաբայանի խոսքով, դրանց մարտական պատրաստության մակարդակի ամենավառ ապացույցը Աշուլուկում (Ռուսաստան) կայացած ՀՕՊ զորավարժություններն էին: Նա նշել է, որ այդ զորավարժություններում C300 զենիթա-հրթիռային համալիրների հայկական հաշվարկները երեք հրթիռով երեք թիրախ խոցեցին` ցույց տալով 100%-անոց արդյունք:

14 Сентябрь 2011 - 14:54 AMT
Начальник ПВО вооруженных сил Армении Николай Бабаян отметил в беседе с журналистами, что сбитый в среду азербайджанский беспилотник был уничтожен благодаря совместным действиям сил ПВО и радиоэлектронной борьбы (РЭБ) . По его словам, азербайджанские беспилотники часто совершают полеты вдоль линии соприкосновения, однако в этот раз аппарат пересек границу и был уничтожен. Он подчеркнул, что и впредь любые самолеты и беспилотники азербайджанских вооруженных сил, которые попробуют нарушить границу, будут сбиты.
Начальник ПВО отметил, что беспилотники трудно не только сбивать, но и обнаруживать, так как их делают из композитных материалов, трудно поддающихся обнаружению. Он сообщил, что беспилотник удалось сбить благодаря средствам ПВО, разработанным, армянским ВПК.
При этом он добавил, что, по предварительным данным, сбитый беспилотник был израильского производства, классификации Гермес.
Что касается уровня боеготовности армянских ПВО к 20-летию независимости, то, по словам Бабаяна, самым ярким доказательством уровня их боеготовности являются прошедшие в Ашулуке (Россия) учения ПВО. Он отметил, что на этих учениях армянские расчеты зенитно-ракетных комплексов С300 сбили три цели тремя ракетами, показав 100% результат.