14 Սեպտեմբեր 2011 - 14:54 AMT
Հայաստանի Զինված ուժերի ՀՕՊ պետ Նիկոլայ Բաբայանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ չորեքշաբթի օրը գնդակոծված ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռը ոչնչացվել է ՀՕՊ ուժերի և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) համատեղ գործողությունների շնորհիվ: Նրա խոսքով, ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռները հաճախ են թռիչքներ կատարում շփման գծի երկայնքով, սակայն այս անգամ ինքնաթիռը հատել էր սահմանը և ոչնչացվել: Նա ընդգծել է, որ այսուհետ նույնպես ադրբեջանական զինված ուժերի ցանկացած ինքնաթիռ, որը կխախտի սահմանը, կոչնչացվի:
ՀՕՊ պետը նշել է, որ անօդաչու ինքնաթիռները դժվար է ոչ միայն ոչնչացնել, այլև հայտնաբերել, քանի որ դրանք պատրաստվում են կոմպոզիտային նյութերից, որոնք դժվար են ենթարկվում հայտնաբերման: Նա հաղորդել է, որ ինքնաթիռը հաջողվել է ոչնչացնել հայկական ՌԱՀ մշակած ՀՕՊ միջոցների շնորհիվ:
Ընդ որում, Բաբայանը հավելել է, որ նախնական տվյալներով, ոչնչացված ինքնաթիռը եղել է իսրայելյան արտադրության, Հերմես դասակարգման:
Ինչ վերաբերում է անկախության 20-ամյակին հայկական ՀՕՊ մարտական պատրաստության մակարդակին, ապա, Բաբայանի խոսքով, դրանց մարտական պատրաստության մակարդակի ամենավառ ապացույցը Աշուլուկում (Ռուսաստան) կայացած ՀՕՊ զորավարժություններն էին: Նա նշել է, որ այդ զորավարժություններում C300 զենիթա-հրթիռային համալիրների հայկական հաշվարկները երեք հրթիռով երեք թիրախ խոցեցին` ցույց տալով 100%-անոց արդյունք:

The Azerbaijani drone, shot down on Wednesday, was destroyed due to joint efforts of air defense forces and radio warfare. According to Nikolai Babayan, Chief of Armenia's Air Defense Forces, Azerbaijani drones often fly along the contact line. However, this time it crossed the border and was destroyed. He stressed that henceforth any planes or drones of the Azeri armed forces that attempt to violate the border, will be shot down.
Chief of Armenia's Air Defense Forces noted that drones arenot only hard to shoot down but also to detect. It is because they are built from composite material which makes it hard to detect them. He said that it was possible to shoot it down due to air defense force equipment, worked out by the Armenian MIC.
Here he added that according to preliminary data the shot-down drone was of Israeli make, of Hermes classification. As to the Armenian air defense forces fighting capacity in the threshold of independence, Babayan said that the best proof of it is the trainings in Ashuluk (Russia). He noted that in those trainings the Armenian anti-aircraft complexes S300 shot down targets with three missiles, showing 100% result.