15 Սեպտեմբեր 2011 - 08:26 AMT
Տարեկան կտրվածքով պետական աջակցությունը ցածր սակագնով գազի դիմաց վճարող անապահով ընտանիքներին կկազմի 1 մլրդ դրամ: Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Դա լուրջ պետական աջակցություն է սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, ինչը թույլ կտա թեթևացնել նրանց բեռը»,-ասել է նա:
Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 15-ի նիստում հավանություն է տվել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին անապահով ընտանիքներին մատակարարված բնական գազի համար տրվող մասնակի փոխհատուցման մասին որոշմանը: Ինչպես հայտնել է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, նախարարության խնայողություններից 154 մլն դրամ կփոխանցի 2011թ. երկրորդ եռամսյակի ծախսերը հատուցելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ գազ սպառող սոցիալապես անապահով ընտանիքները ապրիլի 1-ից վճարում են ավելի ցածր սակագին: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին տրամադրված սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակի համաձայն, հաշվարկային ժամանակաշրջանում նվազեցված սակագնից օգտվել է 49 286 բաժանորդ:
Ցուցակում ընդգրկված բաժանորդները 300 խմ սպառած գազի համար յուրաքանչյուր խմ դիմաց վճարում են 100 դրամ` 132 դրամի փոխարեն:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն ամեն ամիս թարմացնում է ցուցակները` ներառելով նոր անապահով բաժանորդներ, որոնք կօգտվեն ցածր սակագնից, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

В годовом разрезе государственное содействие социально необеспеченным семьям, которые производят оплату за газ по более низкому тарифу, составит порядка 1 млрд драмов. Об этом на заседании правительства сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Это серьезная господдержа нашим социально необеспеченным семьям, что позволит им меньше почувствовать на себе повышение тарифа на газ», – подчеркнул он.
Правительство Армении на заседании 15 сентября одобрило решение частичной компенсации расходов ЗАО «АрмРосгазпром», связанных с поставками природного газа необеспеченным семьям. Как сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, из выручки компаний госсектора ЗАО «АрмРосгазпром» будет перечислено 184 млн. драмов для покрытия расходов на второй квартал 2011 года.
По инициативе президента Армении Сержа Саргсяна с 1 апреля социально необеспеченные семьи, пользователи природного газа, производят оплату за газ по более низкому тарифу. Согласно списку социально необеспеченных семей, составленному Министерством труда и социальных вопросов, и предоставленному ЗАО “АрмРосгазпром”, в расчетный период 49 286 потребителей произвели оплату за газ по сниженному тарифу. Включенные в список потребители, за потребленный газ в объеме до 300 куб.м газа, платят 100 драмов за каждый кубометр вместо 132 драмов.
Каждый месяц списки Министерства социального обеспечения обновляются, охватывая новых необеспеченных потребителей, которые также будут платить по сниженному тарифу.