15 Սեպտեմբեր 2011 - 08:53 AMT
«Այն, որ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ուժերը ոչնչացրել են անօդաչու ինքնաթիռ, յուրահատուկ երևույթ է»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռազմական հոգեբան Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով, նման քայլով հայկական բանակը նոր մեկնարկ է տվել անօդաչու ինքնաթիռների դեմ պայքարին. «Իրականում շատ բարդ է պայքարել անօդաչու ինքնաթիռների դեմ, և դա մեզ համար շատ կարևոր քայլ է»,- ասել է փորձագետը:
Միաժամանակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հաղորդել է, որ ադրբեջանական անօդաչու ինքնաթիռը եղել է իսրայելական արտադրության: «Եթե չեմ սխալվում, դա Hermes 450 է, որն արտադրվել է այս տարվա մարտին»,- ասել է նա և հավելել, որ անօդաչու ինքնաթիռներն արժեն 2-18 մլն դոլար: Հայ փորձագետը մեծ ձեռքբերում է համարել այն, որ անօդաչու ինքնաթիռը ոչնչացվել է հայկական արտադրության համապատասխան սարքի կողմից: Դա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանը սկսել է օգտագործել իր պոտենցիալը զինամթերքի մշակման ոլորտում: Այդ առումով նա նշել է, որ բացառված չէ, որ ապագայում երկիրը զենք կարող է առաքել տարածաշրջանի այլ երկրներ:

The shooting down of an Azeri drone by the Nagorno Karabakh army is a unique phenomenon, an expert said.
“The NKR army proved capable of neutralizing drones,” Artsrun Hovhannisyan told a press conference in Yerevan on September 15. “If I am not mistaken it was an Israeli-made Hermes 450 drone the cost which varies between USD 2 million and 10 million.”
He praised the fact that the drone was shot down by a device produced by Armenian defense industry. “Armenia has started using its military potential,” Hovhannisyan said.
On September 14, Artsakh armed forces shot down an Azeri drone which was exploring the territory of NKR in Askeran direction of the line of contact.