Սեպտեմբերի 19-21-ը Երևանում կայանալիք Համահայկական համաժողովն աննախադեպ կլինի: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության ԱՊՀ երկրների հետ կապերի վարչության պետ Անդրանիկ Արշակյանը:
Ըստ նրա, համաժողովը նոր էջ կբացի Հայաստանի ու Սփյուռքի հարաբերություններում: «Գոյություն ունեն տարբեր մարտահրավերներ, որոնց մենք կարող ենք հակազդել միայն միասին»,-հայտարարել է Արշակյանը:
Արշակյանը նշել է նաև, որ այսօրվա հիմնական նպատակն է, որ Հայաստանն ու Սփյուռքի տարբեր համայնքները միասնական լինեն:
Երևանում սեպտեմբերի 19-21 տեղի կունենա համահայկական համաժողովի հանդիսավոր բացումը` նվիրված Հայաստանի և սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդմանը: Համաժողովին մասնակցելու են հայկական սփյուռքի 500 ներկայացուցիչներ աշխարհի 100 երկրներից: Երևանի համահայկական համաժողովին կմասնակցեն ԱՊՀ բոլոր երկրների մասնակիցները, բացառությամբ Ադրբեջանի:

Всеармянский форум, который состоится в Ереване 19-21 сентября, является беспрецедентным явлением в армянской истории. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела связи со странами СНГ Министерства диаспоры Армении Андраник Аршакян.
По его словам, данный форум откроет новую страницу в развитии отношений между Арменией и диаспорой. “Существует много вызовов, на которые мы можем достойно ответить лишь вместе”, – заявил Аршакян.
Также Аршакян заметил, что основной целью на сегодняшний день, является установление единства между разными группами диаспоры и Арменией.
Всеармянская конференция пройдет 19-21 сентября в Ереване. В конференции примут участие 500 представителей армянской диаспоры из около 100 стран мира, в том числе из всех стран СНГ, кроме, соответственно, Азербайджана.