15 Սեպտեմբեր 2011 - 16:50 AMT
Սեպտեմբերի 13-ին Պրահայի Ռուդոլֆինում համերգասրահում ելույթ է ունեցել հայտնի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը՝ դասական երաժշտության Դվորժակի «Պրահա» հայտնի փառատոնի շրջանակներում, հայտնում է «Օրեր» շաբաթաթերթը: Նա հանդես է եկել բավարական Բամբերգի սիմֆոնիկ նվագախմբի և անգլիացի հայտնի դիրիժոր Ջոնաթան Նոթի նվագակցությամբ։ Հայ ջութակահարը կատարել է Բրամսի Կոնցերտ ջութակի և նվագախմբի համար և Դվորժակի սիմֆոնիաներից մեկը:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնվել է 1985 թվականին Երևանում՝ երաժիշտ-դաշնակահարների ընտանիքում։ 1993 թվականից ընտանիքը տեղափոխվել է Գերմանիա՝ մշտական բնակության։ Ջութակ նվագել սկսել է վեց տարեկանից՝ պրոֆեսոր Պետրոս Հայկազյանի դասարանում, ուսումը շարունակել է պրոֆեսոր Գ. Ժիսլինի դասարանում՝ Վուրցբուրգ քաղաքում, իսկ 1996 թվականից աշակերտում է Յոզեֆ Ռիսսինին՝ Կարլսռուհեյի երաժշտկան բարձրագույն դպրոցում։ 9 տարեկանում Խաչատրյանը առաջին անգամ հանդես է եկել սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ որպես մենակատար։ Տարբեր սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրներում, այդ թվում և Հայաստանում՝ տարին 1-2 անգամ։ Պարբերաբար մասնակցում է դասական երաժշտության երևանյան Վերադարձի փառատոնին։

15 Сентябрь 2011 - 16:50 AMT
13 сентября в рамках Фестиваля классической музыки Дворжака «Прага» в концертном зале Рудольфинум выступил с концертом известный армянский скрипач Сергей Хачатурян, сообщает еженедельник «Орер». Он выступил с Симфоническим оркестром Баварского Бамберга под руководством известного английского дирижера Джонатана Нота. Армянский скрипач исполнил Концерт для скрипки и хора Брамса и одну из симфоний Дворжака.
Сергей Хачатурян родился в 1985 году в Ереване в семье музыкантов-пианистов. В 1993 году его семья переехала в Германию на постоянное жительство. Играть на скрипке начал с шести лет в классе профессора Петроса Айказяна, продолжил учебу в Вюрцбурге у Григория Жислина, а с 1996 года учился у Высшей школе музыки Карлсруэ у Иосифа Рисина. В 9 лет Хачатурян впервые выступил с симфоническим оркестром в качестве солиста. С различными симфоническими оркестрами выступал в более чем 50 странах мира, в том числе и в Армении. Получил первое международное признание в 2000 г., став самым молодым победителем за всю историю Международного конкурса скрипачей имени Сибелиуса. В 2005 г. выиграл также Международный конкурс имени королевы Елизаветы — после этой победы Хачатурян был принят президентом Армении Робертом Кочаряном, выразившим пожелание, чтобы Хачатурян хотя бы раз в году выступал с концертами на родине.