16 Սեպտեմբեր 2011 - 08:42 AMT
Մաքսանենգության դեմ պայքարի և կրկնակի մաքսային հսկողության վարչության աշխատակիցները կանխել են Ռուսաստանից մաքսանենգ ճանապարհով ոսկյա զարդերի ներկրումը: «Զվարթնոց» օդանավակայանում` Մոսկվա-Երևան չվերթով ժամանած ՀՀ քաղաքացի Հովնան Հարությունյանի մաքսային հսկողության ժամանակ մաքսավորները վերջինիս մոտ հայտնաբերել են 62 կտոր մոտ 250 գրամ ընդհանուր քաշով ոսկյա զարդեր, հայտնում է գերատեսչության մամլո ծառայությունը:
Հ.Հարությունյանը դրանք չէր հայտարարագրել և ընտրել էր մաքսային հսկողության "կանաչ ուղին": Կատարվում է քննություն: ՊԵկ հարկային ծառայության աշխատակիցները ևս հետևողական են իրավախախտումների դեմ իրականացվող միջոցառումներում. տնտեսվարողների շրջանում հավասար մրցակցային դաշտի ապահովումն ու շուկայում կեղծ արտադրանքի դեմ տարվող պայքարը հարկային մարմինների ուշադրության կենտրոնում է: Օրերս` Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության աշխատակիցները շուրջօրյա հսկողություն իրականացնելու արդյունքում, "Այրարատ" տոնավաճառի տարածքում գործող Ա/Ձ Գոհար Մուրադյանի մոտ նկատել են կասկածելի ակցիզային դրոշմանիշերով դրոշմավորված` "Երևանի կոնյակի գործարան" ՓԲԸ պիտակներով կոնյակներ: Մասնավորապես, հայտնաբերվել են 12 շիշ տարբեր տարողության և տեսակի կոնյակներ, որոնք դրոշմավորված էին շշերի տարողությանը չհամապատասխանող նշագրումով ակցիզային դրոշմանիշերով: Բացի այդ, փակցված դրոշմանիշերի տարբերիչ նշանները և հոլոգրաֆիկ ժապավենները չէին համապատասխանում պետական նմուշի ակցիզային դրոշմանիշի տարբերիչ նշաններին և հոլոգրաֆիկ ժապավեններին: Արդյունքում կազմվել է արձանագրություն` նշված խախտումների և ապրանքները հետագա ուսումնասիրության նպատակով վերցնելու վերաբերյալ:

16 Сентябрь 2011 - 08:42 AMT
В аэропорту «Звартноц» армянские таможенники пресекли контрабандный ввоз из России золотых украшений
Сотрудники управления борьбы с контрабандой и повторного таможенного контроля Комитета по госдохадам Арммении пресекли в аэропорту «Звартноц», сообщает пресс-служба ведомства.
При таможенном досмотре прибывшего рейсом «Москва-Ереван» гражданина Армении Овнана Арутюняна, сотрудники управления борьбы с контрабандой и повторного таможенного контроля Государственного комитета по доходам Армении пресекли в аэропорту «Звартноц» контрабандный ввоз из России золотых украшений. Как отмечается в сообщении пресс-службы Госкомитета, у пассажира было обнаружено незадекларированных 62 золотых украшения весом в 250 г. По данному факту ведется следствие.
В сообщении отмечается, что эффективность борьбы с таможенными правонарушениями, совершаемыми путем воздушных перевозок повысилась после подписания в мае 2011 года соответствующего протокола о сотрудничестве между правоохранительными подразделениями таможенных служб Армении и России. Данное сотрудничество позволило выявить несколько случаев контрабанды путем воздушных перевозок.