«Օսկար 2011»-ի հավակնորդ Բաստիեն Դուբուան փոքրիկ անիմացիոն ֆիլմ է նկարելու հայաստանյան իր ճանապարհորդության մասին: Այդ մասին ասաց անիմատորը մամլո ասուլիսի ժամանակ: Դյուբուան, ով այս տարի ReAnimania փառատոնի ժուրիի կազմում է, ReAnimania առաջին փառատոնին իր «Մադագասկար» ֆիլմ ներկայացրել էր փառատոնին և շահել էր հատուկ մրցանակ: Այս տարի այդ ֆիլմը ներկայացված էր նաև «Օսկար»-ի: Նա երեք օրերի ընթացքում ազատ ժամանակ էր գտնում և Նիվա մեքենայով ճանապարհորդություններ կատարում: «Ես առայժմ եղել եմ Երևանում` Կասկադում, իմ սիրելի վայրում` Կոնդում: Որոշ աշխատանքներ սկսել եմ արդեն անել», ասաց նա:
Խոսելով իր անիմացիոն ֆիլմի մասին նա ասաց, որ նախագիծը լինելու է 3-4 րոպեանոց և ներկայացնելու է մի հետաքրքիր և զավեշտալի պատմություն, որը տեղի կունենա իր հետ: «Երբ 20 տարեկան էի, ոտքով ճանապարհորդում էի Եվրոպայով և հասա մինչև Թուրքիա, և երազանք դարձավ Հայաստան գալ, այնտեղից էլ` Հնդկաստան: Ես ստիպված էի վերադառնալ Ֆրանսիա ուսման պատճառով: Ես աշխատել եմ Սերժ Ավետիքյանի հետ և շատ բան գիտեի Հայաստանի մասին: Ինձ թվում էր, որ Հայաստանը շատ նման պետք է լիներ Թուրքիային, սակայն ինձ ապշեցրեց, որ Հայաստանը տարբեր է», հավելեց Դյուբուան:

16 Сентябрь 2011 - 10:05 AMT
Претендент на премию “Оскар 2011” Бастьен Дюбуа снимет небольшой анимационный фильм о его путешествии в Армению. Об этом аниматор сказал во время пресс-конференции. Дюбуа, который является членом жюри фестиваля “ReAnimania” этого года, на первом фестивале “ReAnimania” представил свой фильм “Мадагаскар”, получив специальный приз. В этом году фильм был также представлен на “Оскара”. В течение трех дней аниматор выкраивал свободное время для путешествий по Армении. “Пока я побывал на Каскаде, в моем любимом Конде Еревана. Кое-какие работы я уже начал”, – сказал он.
Говоря о своем анимационном фильме, он сообщил, что лента будет длиться 3-4 минуты и будет рассказывать об интересной и забавной истории, которая произошла с ним. “Когда мне было 20 лет, я путешествовал по Европе, доехал до самой Турции, тогда я очень захотел поехать в Армению, а оттуда – в Индию. Из-за учебы я был вынужден вернуться во Францию. Я работал с Сержом Аветикяном и от него очень много узнал об Армении. Мне казалось, что Армения должна быть очень похожа на Турцию, меня очень удивило то, что они совершенно разные”, – добавил он.