16 Սեպտեմբեր 2011 - 11:14 AMT
Հոկտեմբերի 20-21 Երևանում կկայանա «Արևելյան գործընկերության նախագծում քաղաքացիական հասարակության դերի ավելացումը» խորագրով կոնգրես: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել Եվրոպական շարժման հայկական գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը:
«Կոնգրեսի հիմնական նպատակը Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների խորհրդարանականների կողմից մի շարք խնդիրների քննարկումն է»,- նշել է նա: Այդպես, Ենգիբարյանի խոսքով, խորհրդաժողովի օրակարգում ընդգրկված են արտոնագրի ռեժիմի պարզեցման, ներքաղաքական բարեփոխումների և եվրաինտեգրացիայի գործընթացում քաղաքացիական հասարակությունների դերի ավելացման հարցերը:
Կոնգրեսի բացման արարողությանը ներկա կգտնվեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԵՄ արտաքին հարցերի հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը, որը Հայաստան է այցելելու հենց կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով: Աշխատանքների ավարտին Երևանյան հռչակագիր կընդունվի: Խորհրդաժողովին կմասնակցեն Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների պատվիրակությունները, այդ թվում` Ադրբեջանի:
Ինչպես նշել է Ենգիբարյանը, հայկական պատվիրակությունը մտադիր է բարձրացնել «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում հակամարտական գոտիների ֆինանսավորման հարցը` ենթադրելով նաև Արցախի ֆինանսավորումը:
«Արևելյան գործընկերություն» նախագիծը, որը ստեղծվել է Եվրոպական միության կողմից, ներկայացվել է Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարի կողմից Շվեդիայի մասնակցությամբ 2008-ին ընդհանուր հարցերի և արտաքին կապերի վերաբերյալ ԵՄ խորհրդում: «Արևելյան գործընկերությանը» մասնակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան և Բելառուսը:

20-21 октября в Ереване пройдет конгресс под названием “Увеличение роли гражданского общества в проекте Восточного партнерства”. Об этом журналистам сообщил глава армянского офиса Европейского движения Виктор Енгибарян.
“Основной целью конгресса является обсуждение парламентариями стран-участниц Восточного партнерства ряда проблемных вопросов”, – отметил он. Так, по словам Енгибаряна, в повестку конференции включены вопросы упрощения визового режима, вопрос внутриполитических реформ и вопрос увеличения роли гражданских обществ в процессе евроинтеграции.
На церемонии открытия конгресса будут присутствовать президент РА Серж Саргсян и комиссар ЕС по внешним вопросам Кэтрин Эштон, которая посетит Армению именно с целью участия в конгрессе. По окончании работ будет принята Ереванская декларация. В конференции примут участие делегации из всех стран Восточного партнерства, в том числе из Азербайджана.
Как отметил Енгибарян, армянская делегация намерена поднять вопрос финансирования конфликтных зон в рамках “Восточного партнерства”, подразумевая также финансирование Арцаха.