16 Սեպտեմբեր 2011 - 11:14 AMT
Հոկտեմբերի 20-21 Երևանում կկայանա «Արևելյան գործընկերության նախագծում քաղաքացիական հասարակության դերի ավելացումը» խորագրով կոնգրես: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել Եվրոպական շարժման հայկական գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը:
«Կոնգրեսի հիմնական նպատակը Արևելյան գործընկերության մասնակից երկրների խորհրդարանականների կողմից մի շարք խնդիրների քննարկումն է»,- նշել է նա: Այդպես, Ենգիբարյանի խոսքով, խորհրդաժողովի օրակարգում ընդգրկված են արտոնագրի ռեժիմի պարզեցման, ներքաղաքական բարեփոխումների և եվրաինտեգրացիայի գործընթացում քաղաքացիական հասարակությունների դերի ավելացման հարցերը:
Կոնգրեսի բացման արարողությանը ներկա կգտնվեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԵՄ արտաքին հարցերի հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը, որը Հայաստան է այցելելու հենց կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով: Աշխատանքների ավարտին Երևանյան հռչակագիր կընդունվի: Խորհրդաժողովին կմասնակցեն Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների պատվիրակությունները, այդ թվում` Ադրբեջանի:
Ինչպես նշել է Ենգիբարյանը, հայկական պատվիրակությունը մտադիր է բարձրացնել «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում հակամարտական գոտիների ֆինանսավորման հարցը` ենթադրելով նաև Արցախի ֆինանսավորումը:
«Արևելյան գործընկերություն» նախագիծը, որը ստեղծվել է Եվրոպական միության կողմից, ներկայացվել է Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարի կողմից Շվեդիայի մասնակցությամբ 2008-ին ընդհանուր հարցերի և արտաքին կապերի վերաբերյալ ԵՄ խորհրդում: «Արևելյան գործընկերությանը» մասնակցում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան և Բելառուսը:

On October 20-21, “Fostering Civil Society’s role for further European integration in the Eastern Partnership countries” congress will be held in Yerevan.
“The congress aims to discuss a range of issues by EaP participating state parliamentarians,” Viktor Yengibaryan, President of the European Movement in Armenia told journalists.
According to Yengibaryan, issues of facilitating visa regime, internal political reforms and the issue of fostering civil society’s role in the process of European integration will be covered.
The opening ceremony will be attended by Armenia’s President Serzh Sargsyan and EU High Representative for Foreign Affairs Catherine Ashton, who will visit Armenia to especially attend the congress. Yerevan declaration will be adopted at the closure of works. The conference will be attended by delegations from all Eastern Partnership countries, Azerbaijan among them.
According to Yengibaryan, Armenia’s delegation intends to raise the issue of conflict zone funding within the frames of the Eastern Partnership, envisaging funding for Artsakh as well.
The EU Eastern Partnership project was presented by the Polish Foreign Minister at the Council of General Affairs and External Relations in 2008 attended by Sweden. On may 7 in 2009, The European Union formally launched the Eastern Partnership Initiative at its Prague summit, setting, within the framework of its Neighbourhood Policy, the goal of developing economic and political relations between the EU and six former Soviet Republics: Armenia, Ukraine, Moldova, Azerbaijan, Georgia and Belarus.