Եվրամիությունը Արևելյան գործընկերության շրջանակում չի զբաղվում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցով, սակայն դա չի նշանակում, որ Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին արգելված է մասնակցել Արևելյան շարժման շրջանակում խորհրդաժողովներին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Եվրոպական շարժման ղեկավար Դիեգո Պինտոն:
Եվրոպական դիվանագետը հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք խորհրդաժողովի արդյունավետության վերաբերյալ հույս է հայտնել:
Հոկտեմբերի 20-21 Երևանում կկայանա «Արևելյան գործընկերության նախագծում քաղաքացիական հասարակության դերի ավելացումը» խորագրով կոնգրես: Կոնգրեսի բացման արարողությանը ներկա կգտնվեն ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու ԵՄ արտաքին հարցերի հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը, որը Հայաստան է այցելելու հենց կոնգրեսին մասնակցելու նպատակով: Աշխատանքների ավարտին կընդունվի Երևանյան հռչակագիր: Խորհրդաժողովին կմասնակցեն Արևելյան գործընկերության բոլոր երկրների պատվիրակությունները, այդ թվում` Ադրբեջանի:

16 Сентябрь 2011 - 11:45 AMT
ЕС не занимается вопросом урегулирования карабахского конфликта в рамках Восточного партнерства, однако это не означает, что представителям Карабаха запрещено участвовать в конференциях Европейского движения. Об этом сообщил глава Европейского движения Диего Пинто на пресс-конференции в Ереване. Также европейский дипломат выразил надежду на эффективность конференции, предстоящей в октябре в Ереване.
20-21 октября в Ереване пройдет конгресс под названием “Увеличение роли гражданского общества в проекте Восточного партнерства”. На церемонии открытия конгресса будут присутствовать президент РА Серж Саргсян и комиссар ЕС по внешним вопросам Кэтрин Эштон, которая посетит Армению именно с целью участия в конгрессе. По окончании работ будет принята Ереванская декларация. В конференции примут участие делегации из всех стран Восточного партнерства, в том числе из Азербайджана.