16 Սեպտեմբեր 2011 - 11:51 AMT
Սեպտեմբերի 15-ին Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանության նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ Տոկիոյի հեղինակավոր համերգասրահներից մեկում՝ «Ասահի Հոլլ»-ում (Asahi Hall) տեղի ունեցավ հայ անվանի ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանի մենահամերգը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:
Միջոցառմանը, որն ընդգրկված էր Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված հանդիսությունների ցանկում, ներկա էին Ճապոնիայի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, խորհրդարանի պատգամավորներ, երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ, խոշոր գործարարներ, մշակութային և գիտական կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հրաչյա Ավանեսյանի կատարմամբ հնչեցին հայ և եվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, հայկական ժողովրդական մեղեդիների մշակումներ, որոնք մեծ խանդավառությամբ և բերկրանքով ընդունվեցին ճապոնացի հանդիսատեսի կողմից:
Հայ արվեստի ուժը լավագույնս արտահայտվեց ոչ միայն տաղանդաշատ ջութակահարի երաժշտությամբ, այլև այն հանգամանքով, որ Ճապոնիայում համերգ ունենալու առիթով միջազգային հիմնադրամներից մեկը նրան էր վստահել իտալացի մեծ վարպետ Անտոնիո Ստրադիվարիի 1717թ. պատրաստած գործիքը:
Ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը բազմաթիվ հաջողություններ է ունեցել արտերկրում. Բելգիայի թագուհի Եղիսաբեթի անվան ակադեմիայում նրան է տրամադրվել իտալացի աշխարհահռչակ վարպետ Անտոնիո Ստրադիվարիուսի Piatti ջութակը, որի վրա երկար տարիներ նվագել է լեգենդար ջութակահար Նիկկոլո Պագանինին: Նա այս տարի պետք է մասնակցեր Չայկովսկու անվան միջազգային մրցույթում: Բանակի հետ կապված խնդիրներ ունենալու պատճառով նրան թույլ չեին տալիս մասնակցելու մրցույթում: ՀՀ մշակույթի նախարարության օժանդակությամբ նրան այնուամենայնիվ թույլ են տալիս մասնակցելու մրցույթին, սակայն նա չկարողացավ տեղավորվել ժամանակի մեջ և բաց թողեց մրցույթը:

16 Сентябрь 2011 - 11:51 AMT
15 сентября по инициативе и при содействии посольства Армении в Японии в одном из престижных концертных залов Токио – “Asahi Hall” состоялся сольный концерт известного армянского скрипача Грачия Аванесяна, сообщают в пресс-службе МИД РА.
На мероприятии, посвященном 20-летию провозглашения независимости Армении, присутствовали высокопоставленные члены правительства Японии, депутаты, руководители дипмиссий, крупные предприниматели, представители культурных и научных структур.
В исполнении Грачия Аванесяна прозвучали произведения армянских и европейских композиторов, армянские народные произведения в современной обработке, которые довольно горячо были приняты японским зрителем. По случаю концерта в Японии один из международных фондов предоставил музыканту скрипку великого мастера Антонио Страдивари, изготовленную в 1717 году.
Скрипач добился больших успехов за рубежом, в Академии имени бельгийской королевы Елизаветы ему была предоставлена скрипка “Piatti” руки всемирно известного итальянского мастера Антонио Страдивари, на которой долгие годы играл сам Никколо Паганини. В этом году он должен был участвовать в Международном конкурсе имени П. И. Чайковского в Москве, однако из-за проблем с несением воинской службы он не смог вылететь на конкурс. После того, как Министерство культуры вызвалось помочь скрипачу, и он получил разрешение на вылет, он так и не принял участия в конкурсе по причине нехватки времени на подготовку.