17 Սեպտեմբեր 2011 - 10:20 AMT
Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման գլխավոր նվաճումը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքն է: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, ամեն մի ժողովուրդ նման հնարավորություն չի ունենում: Անդրադառնալով անկախության տարիների նվաճումներին՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն որպես գլխավոր նվաճում նշել է անկախության սերունդը: «Ես կարծում եմ, որ անկախության սերունդն է մեր գլխավոր նվաճումը: Գտնում եմ, որ նրանք լուրջ փոփոխություններ կկատարեն երկրում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով վերջին 20 տարիների բացթողումներին՝ Հովհաննիսյանն առանձնացրել է հոկտեմբերի 27-ի ողբերգությունը, մարտի 1-ի իրադարձությունները և այն, որ շարքային քաղաքացին օտարված է սեփական պետությունից, ինչն էլ ըստ «Ժառանգության» առաջնորդի, արտագաղթի պատճառ է հանդիսանում:
Շնորհավորելով բոլորին ՀՀ Անկախության հռչակման 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, Հովհաննիսյանը հույս է հայտնել, որ հաջորդ 20-ամյակի նվաճումներն առավել զգալի կլինեն:

Главным достижением провозглашения независимости Республики Армения – право распоряжаться собственной судьбой. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян. По его словам, ни каждое государство имеет подобную возможность. Перечисляя достижения независимости, Ованнсиян уделил особое внимание поколению независимости. “Я думаю, что поколение независимости является нашим главным достижением. Считаю, что оно поведет страну к серьезным изменениям”, – отметил он.
Касаясь упущений за последние 20 лет, Раффи Ованнисян указал 27 октября и 1 марта, и то что рядовой гражданин отчужден от собственного государства, из-за чего, по мнению лидера «Наследия», началась миграция из страны.
Поздравив всех с 20-летием провозглашения независимости Республики Армения, Ованнисян выразил надежду, что следующее 20-летие даст более хорошие результаты.