Հայաստանի նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը չեն մասնակցելու սեպտեմբերի 21-ի տոնական միջոցառումներին, որոնք նվիրված են Հայաստանի անկախության 20-ամյակին: Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում երկրորդ նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը, «Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն մի քանի օր անձնական այցով գտնվում է Հայաստանից դուրս և սեպտեմբերի 21-ին չի կարող մասնակցել տոնական միջոցառումներին»: Միաժամանակ Սողոմոնյանը չի բացահայտել այդ այցի մանրամասները:
Հայտնի է դարձել նաև, որ Հայաստանի առաջին նախագահ և ընդդիմադիր ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սեպտեմբերի 21-ին չի մասնակցելու տոնական միջոցառումներին: PanARMENIAN.Net-ին չի հաջողվել մեկնաբանություն վերցնել Տեր-Պետրոսյանի որոշման առթիվ ՀԱԿ ներկայացուցիչներից, քանի որ վերջիններս չէին պատասխանում հեռախոսազանգերին:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Տեր-Պետրոսյանը և Քոչարյանը տոնական ընթրիքի, զորահանդեսի և տոնական համերգի պաշտոնական հրավեր են ստացել:

17 Сентябрь 2011 - 12:16 AMT
Экс-президенты Армении Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян не примут участия в праздничных мероприятиях 21 сентября, посвященных 20-летию независимости Армении. Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь второго президента Виктор Согомонян, “Роберт Кочарян уже несколько дней не в Армении в связи с личным визитом, и 21 сентября он не сможет принять участие в праздничных мероприятиях”. При этом Согомонян не стал раскрывать подробности этого визита.
Также стало известно, что и первый президент Армении и лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян не примет участие в праздничных мероприятиях 21 сентября. PanARMENIAN.Net не удалось взять комментарий по поводу решения Тер-Петросяна у представителей АНК, так как последние не отвечали на телефонные звонки.
Ранее сообщалось, что Тер-Петросян и Кочарян получили официальное приглашение на торжественный обед, военный парад и праздничный концерт 21 сентября.