17 Սեպտեմբեր 2011 - 12:48 AMT
Այսօր` սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը: Բացման խոսքով հանդես եկավ պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը, ով ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին, ասաց, որ ցուցահանդեսը նմանը րունի, քանի որ այն 20-30 տարի հետո մեծ ժառանգություն է դառնալու եկող սերունդների համար: Ցուցահանդեսին ներկայացված են ժամանակակից հայ նկարիչների` վերջին քսանամյակում ստեղծած և պատկերասրահին նվիրաբերած աշխատանքները: Ցուցադրված են տարբեր սերունդների ներկայացուցիչների գործեր, տարբեր ոճեր և նկարելաձևեր որդեգրած վարպետների աշխատանքներ: Ցուցահանդեսին ներկայացված են Հակոբ Հակոբյանի, Դավիթ Կարեյանի, Ռոբերտ Էլիբեկյանի, Հերիքնազ Գալստյանը և այլ նկարիչների ավելի քան 60 աշխատանքները:
Նկարչուհի Հերիքնազ Գալստյանը, ով ստեղծում է տարածական քանդակներ փայտից և քարից, PanARMENIAN.Netի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ 1990 թ-ին նրա աշխատանքները չէին ընդունվում, որովհետև սովետական կարգերն անվանում էին իր աշխատանքները ավանգարդիստական, իսկ ավանգարդիստները հայտարարում էին այն շատ ազգային և հայտարարում, որ նրանք չեն կարող մոդեռն լինել: Այժմ աշխատանքները ազգային հենքի վրա արդեն ընդունվում են:

17 Сентябрь 2011 - 12:48 AMT
17 сентября в Национальной галерее состоялось открытие выставки, посвященной 20-летию независимости Армении. На открытии с речью выступил директор галереи Фараон Мирзоян. Поприветствовав участников выставки, он сказал, что выставка не имеет аналогов, что через 20-30 лет она станет богатым наследием для грядущего поколения. На выставке представлены работы современных армянских художников, созданные ими за последние 20 лет независимости.
В галерее выставлены произведения деятелей искусства разных поколений, разных стилей и направлений. Наряду с известными деятелями искусства на выставке также будут представлены молодые мастера. Представлено более 60 работ известных мастеров, таких, как Акоп Акопян, Давид Кореян, Роберт Элибекян, Эрикназ Галстян и др. Художница Эрикназ Галстян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала, что в 1990 году ее работы не принимались, потому что в советское время их называли авангардными, а авангардисты говорили, что они “слишком национальные” и не могут называться авангардом. Только сейчас эти работы начали оценивать по достоинству.