Սեպտեմբերի 17-ին Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, կայացել է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսի առաջին գլխավոր փորձը: Այս տարի շքերթի յուրահատկություններից մեկը կլինի այն, որ շքերթին առանձին խմբով կմասնակցեն նաև հայկական բանակում ծառայող հոգևորականները:
Փորձի ժամանակ ցուցադրվել է ռազմական տեխնիկան, այդ թվում՝ "Սկադ' հրթիռային համակարգը, C-300 զենիթային հրթիռային համակարգերը, իսկ ծանր թրթուրավոր տեխնիկան հրապարակ է բերվել անիվավոր կցասայլերով:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի ԶՈՒ Միացյալ զորքերի խմբավորման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Գրիգորյանը, զինծառայողները շքերթին մի ամիս չէ, որ պատրաստվել են: «Ինչպես դուք տեսնում եք, զինվորներն ու սպաներն արդեն պատրաստ են շքերթին, և ես շատ գոհ եմ նրանցից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ զինվորներն արդեն «զգում են» շքերթը: Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ փորձի ժամանակ ողջ ռազմական տեխնիկան չի ցուցադրվել, և որ բուն շքերթի ժամանակ հանդիսատեսներին բազմաթիվ անակնկալներ են սպասվում:

18 Сентябрь 2011 - 11:15 AMT
17 сентября на площади Республики в Ереване прошла первая генеральная репетиция военного парадa, приуроченного к 20-летию независимости Республики Армения. Одной из особенностей парада в этом году станет то, что отдельной коробкой в параде примут участие и служащие при армянской армии священники. В ходе репетиции была продемонстрирована военная техника, в том числе Оперативно-тактический ракетный комплекс "Скад", зенитные ракетные системы С-300. А тяжелая гусеничная техника была доставлена на площадь на высокоскоростных колесных прицепах.
Как заявил журналистам Командующий Объединенной группировкой войск ВС Армении, генерал-лейтенант Михаил Григорян, военнослужащие готовились к параду не один месяц. “Как вы видите, солдаты и офицеры уже готовы к параду, и я очень ими доволен», – сказал он, добавив, что солдаты уже “чуствуют” парад. При этом он сообщил, что на репетиции не была показана вся военная техника, и что в ходе самого парада зрителей ожидает много сюрпризов.