Սեպտեմբերի 17-ին Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, կայացել է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսի առաջին գլխավոր փորձը: Այս տարի շքերթի յուրահատկություններից մեկը կլինի այն, որ շքերթին առանձին խմբով կմասնակցեն նաև հայկական բանակում ծառայող հոգևորականները:
Փորձի ժամանակ ցուցադրվել է ռազմական տեխնիկան, այդ թվում՝ "Սկադ' հրթիռային համակարգը, C-300 զենիթային հրթիռային համակարգերը, իսկ ծանր թրթուրավոր տեխնիկան հրապարակ է բերվել անիվավոր կցասայլերով:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի ԶՈՒ Միացյալ զորքերի խմբավորման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Գրիգորյանը, զինծառայողները շքերթին մի ամիս չէ, որ պատրաստվել են: «Ինչպես դուք տեսնում եք, զինվորներն ու սպաներն արդեն պատրաստ են շքերթին, և ես շատ գոհ եմ նրանցից»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ զինվորներն արդեն «զգում են» շքերթը: Ընդ որում, նա հաղորդել է, որ փորձի ժամանակ ողջ ռազմական տեխնիկան չի ցուցադրվել, և որ բուն շքերթի ժամանակ հանդիսատեսներին բազմաթիվ անակնկալներ են սպասվում:

18 September 2011 - 11:15 AMT
On Septmeber 17 Yerevan’s Republic Square saw the first majot rehearsal of the military parae for the 20th anniversary of Armenia’s independence.
This year’s parade will stand apart with the participation of religious ministers serving in the army.
During the rehearsal the military techniques, including the Airborne Systems Lightweight SKAD, zenithal rocket systems S300 were displayed. And heavy track-type techniques were carried to the square on high speed wheeled trailers.
According to General Lieutenant Michael Grigorian, Commander of United Troops of Armenia’s Armed Forces, told journalists, that servicemen have prepared for the parade more than a month. “As you can see, the soldiers and officers are ready for the parade, and I am pleased with them,” he said, adding that soldiers already “feel” the parade. Here he noted that the not all military techniques were displayed in the parade, and surprises await the audience during the parade. -mi-