Սեպտեմբերի 19-ին Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկել է Համահայկական համաժողովը, որտեղ ողջույնի խոսքով ելույթ է ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ համաժողովը նպաստում է Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը: «10 մլն սփյուռքի շնորհիվ Հայաստանը բազմաթիվ հարցեր է լուծել անկախության 20 տարիների ընթացքում»:
Նախագահը նաև նշել է, որ սփյուռքի մշակութային ժառանգությունը, մասնավորապես արևմտահայերենի պահպանումը, առաջնահերթ հարց է Հայաստանի համար. «Հայաստանը բոլոր ջանքերը գործադրում է արևմտահայերենի պահպանման համար»: Այդ առումով նախագահը նշել է, որ հայկական մշակույթի պահպանման նպատակով կարելի է դիստանցիոն ուսուցման համակարգ ձևավորել, ինչպես նաև դասընթացների կազմակերպել արտերկրի հայ համայնքներում:
Իր հերթին Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը ողջունել է ներկաներին` շնորհավորելով Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ: Նա նշել է, որ նման համաժողովը լավ ձևաչափ է: Արցախը հետաքրքրված է և պատրաստ է աշխատել այս հարթությունում` դիտարկելով այն որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության ամրապնդման մեխանիզմ:

19 сентября в зале приемов Спортивно-концертного комплекса им. К. Демирчяна в Ереване стартовала Всеармянский форум. С приветственной речью на форуме выступил президент Армении Серж Саргсян.
Президент отметил, что форум способствует укреплению связи Армения-Диаспора. “Благодаря 10млн. диаспоре Армения решала множество вопросов и проблем на протяжении 20 лет независимости”.
Президент также подчеркнул, что культурное наследие Диаспоры, в частности сохранение западноармянского языка является приоритетным вопросом для Армении: “Армения прилагает все усилия для сохранения западноармянского”. В данном контексте президент отметил, что для сохранения армянской культуры возможно формирование системы дистанционного обучения, а также организация курсов для армянских общин за рубежом.
В свою очередь президент Арцаха Бако Саакян приветствовал присутствующих, поздравив с 20-летием независимости Армении. “Благодаря гибкости Диаспоры удается преодолевать множество вызовов нового тысячелетия". Он подчеркнул, что такой форум – хороший формат. Арцах заинтересован и готов работать в этой плоскости, рассматривая ее как механизм укрепления на практике триединства Армения-Арцах-Диаспора.