19 Սեպտեմբեր 2011 - 10:27 AMT
Լևոն Զուրաբյան. Լևոն Տեր-Պետրոսյանը զորահանդեսին կմասնակցեր միայն այն դեպքում, եթե անձամբ այն ընդուներ
ՀԱԿ ներկայացուցիչները չեն մասնակցի այսօր ԱԺ-ում կայանալիք Հայաստանի անկախության 20-ամյակին նվիրված ընդունելությանը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Ավազակապետերի հետ ի՞նչ խրախճանքի կարելի է մասնակցել, ավազակապետերի հետ կարելի է բանակցել միայն երկիրն իրենց իսկ լծից ազատելու շուրջ»,- ասել է նա և հավելել, որ ՀԱԿ-ը չի մասնակցելու սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսին: Նրա խոսքով, ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը զորահանդեսին կմասնակցեր միայն այն դեպքում, եթե անձամբ այն ընդուներ:
Հայաստանի նախկին նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը չեն մասնակցելու սեպտեմբերի 21-ի տոնական միջոցառումներին, որոնք նվիրված են Հայաստանի անկախության 20-ամյակին: Ինչպես հաղորդել էPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում երկրորդ նախագահի մամլո քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը, «Ռոբերտ Քոչարյանն արդեն մի քանի օր անձնական այցով գտնվում է Հայաստանից դուրս և սեպտեմբերի 21-ին չի կարող մասնակցել տոնական միջոցառումներին»: Միաժամանակ Սողոմոնյանը չի բացահայտել այդ այցի մանրամասները:
Հայտնի է դարձել նաև, որ Հայաստանի առաջին նախագահ և ընդդիմադիր ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը սեպտեմբերի 21-ին չի մասնակցելու տոնական միջոցառումներին: PanARMENIAN.Net ին չի հաջողվել մեկնաբանություն վերցնել Տեր-Պետրոսյանի որոշման առթիվ ՀԱԿ ներկայացուցիչներից, քանի որ վերջիններս չէին պատասխանում հեռախոսազանգերին:

Представителей оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) на сегодняшнем приеме в Национальном Собрании Армении в честь 20-летия независимости Армении не будет. Об этом сообщил на пресс-конференции в Ереване координатор АНК Левон Зурабян. «Как можно участвовать в пире вместе с главарями бандократии?! С главарями бандократии можно вести переговоры только вокруг спасения страны от их же ига», – подчеркнул он. Зурабян также добавил, что АНК не примет участие в военном параде 21 сентября. По его словам, АНК принял бы в нем участие лишь в том случае, если бы его принимал лично лидер Конгресса и первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
Экс-президенты Армении Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян не примут участия в праздничных мероприятиях 21 сентября, посвященных 20-летию независимости Армении. Ранее сообщалось, что Тер-Петросян и Кочарян получили официальные приглашения на торжественный обед, военный парад и праздничный концерт 21 сентября. Как сообщил пресс-секретарь второго президента Армении Виктор Согомонян, “Роберт Кочарян уже несколько дней не в Армении в связи с личным визитом, и 21 сентября он не сможет принять участие в праздничных мероприятиях”. При этом Согомонян не стал раскрывать подробности этого визита.