Շատ պետություններ կաշկանդվածություն են զգում ԼՂՀ անկախության ճանաչման հարցը քննարկելիս, քանի որ կա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը և նրանք մտավախություն ունեն, որ իրենց քայլերով կարող են վնաս հասցնել դրան: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը` մեկնաբանելով Ուրուգվայի պատրաստակամությունը ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու հարցում: «Բայց ինչպես ակնհայտ դարձավ, հատկապես վերջերս Ադրբեջանը ձախողում է գործընթացը, ավելին, քանդում է ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափը` փորձելով հարցը տեղափոխել այլ ատյաններ, իսկ երկրները, որոնք ցանկանում են ճանաչել Արցախի անկախությունը, ազատության մեծ աստիճան են ստանում»,- հայտարարել է Քոչարյանը: Նրա կարծիքով, եթե Ադրբեջանի շարունակի գործել նույն հունով, ապա դա անխուսափելի արագացող գործըթնաց կլինի: «Ամեն դեպքում ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն անխուսափելի է, հարցը միայն ժամանակի մեջ է, իսկ Ադրբեջանը միայն արագացնում է այն»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Սեպտեմբերի 9-ին «Հայ դատի» հարավամերիկյան խմբի ներկայացուցիչների և Հայաստան-Ուրուգվայ միջխորհրդարանական խմբի հետ հանդիպման ընթացքում Ուրուգվայի ԱԳն ղեկավար Լուիս Ալմագրոն հայտարարել է, որ ԼՂՀ-ն Հայաստանի պատմական մասն է և պետք է սեղմ ժամկետներում միանա նրան:
Նա նշել է նաև, որ Ուրուգվայի իշխանությունները պաշտոնական դիրքորոշում են մշակում հակամարտության կարգավորման հարցում` ձգտելով պաշտոնապես ընդունել վերոհիշյալ գաղափարը:

Многие государства чувствуют скованность при обсуждении вопроса признания независимости НКР, так как есть формат Минской группы ОБСЕ, и у них есть опасения, что своими шагами они могут нанести ему вред. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, комментируя готовность Уругвая признать независимость Нагорно-Карабахской Республики. “Но так как стало очевидно, особенно в последнее время, что Азербайджан срывает процесс и более того разрушает формат МГ ОБСЕ, пытаясь перенести вопрос в другие инстанции, страны, которые хотят признать НКР, получают большую степень свободы”, – заявил замглавы МИД. По его мнению, это просто первая ласточка, и, если Азербайджан продолжит действовать в том же русле, то это станет неизбежным ускоряющимся процессом. “В любом случае международное признание НКР неизбежно и вопрос лишь в сроках, а Азербайджан лишь ускоряет их”, – сказал Кочарян.
9 сентября в ходе встречи с представителями южноамериканской группы “Ай Дат” и межпарламентской группы Армения-Уругвай министр ИД Луис Альмагро заявил, что НКР является исторической частью Армении и должна быть присоединена к ней в кратчайшие сроки.
Министр также подчеркнул, что власти Уругвая работают в направлении формирования официальной позиции в вопросе урегулирования карабахского вопроса, стремясь официально принять вышеуказанную идею.