Այսօր` սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ում բացվել է Ժողովրդավարության միջազգային օրվան նվիրված ցուցահանդես, որի նպատակն է երիտասարդներին հնարավորություն տալ ավելի ակտիվ և ստեղծագործ մասնակցություն ունենալ հասարակական կյանքին: Ցուցահանդեսում ներկայացված է հայազգի նկարիչ Կարեն Թանթուշյանի գունագեղ նկարները: Նրա արվեստի գործերը գրավել են ՄԱԿ-ի անձնակազմի, միջազգային հանրության, քաղացիական հասարակության, զանգվածային լրատվամիջոցների և լայն հասարակության ուշադրությունը:
ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն ասել է. «Ժողովրդավարությունը ՄԱԿ-ի համընդհանուր և անբաժանելի կարևոր արժեքներից և սկզբունքներից մեկն է: Արվեստի միջոցով ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը ևս մեկ անգամ ցանկանում է ուշադրությունը սևեռել իշխանությունների և քաղաքացիական միացյալ ջանքերին ` նպատակ ունենալով ամրապնդել հիմնարար ազատությունները, որոնք ընկած են ցանկացած ժողովրդավարական հասարակության հիմքում: Մեր գործընկերների հետ միասին մենք շարունակում ենք խրախուսել հայերին ներդրումներ կատարել ժողովրդավարության զարգացման գործում»:
Միջոցառումը կազմակերպել է ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչությունը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Կանանց առաջնորդության համաժողովի հետ համատեղ:
Սկսած 2007 թվականից ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ Ժողովրդավարության միջազգային օրը նշվում է սեպտեմբերի 15–ին: Այս որոշումն աջակցում է կառավարություններին խթանել և ամրապնդել ժողովրդավարության նվիրված ազգային ծրագրերը:

19 сентября в ООН открылась выставка, посвященная Международному дню демократии, цель которой – дать молодежи возможность более активного и творческого участия в общественной жизни.
На выставке представлены картины армянского художника Карена Тутунджяна. Его работы вызвали огромный интерес у представителей ООН, мировой общественности, СМИ. Представитель отдела по общественным связям ООН Марина Доценко сказала: “Демократия – один из всеобщих и неразделимых основных принципов ООН. Посредством искусства армянский офис ООН еще раз попытался сконцентрировать внимание властей на усилия граждан объединиться с целью укрепления основных свобод, которые лежат в основе любого демократического общества. Вместе с нашими партнерами мы поможем армянам внести свой вклад в дело развития демократии”. Мероприятие организовано Управлением общественной информации ООН совместно с МИД РА и Форумом женщин-лидеров.
Начиная с 2007 года по решению Генеральной ассамблеи ООН, каждый год 15 сентября отмечают Международный день демократии.