19 Սեպտեմբեր 2011 - 14:55 AMT
Սեպտեմբերի 21-ին Երևանում` Հանրապետության հրապարակում կկայանա մեծ ռազմական շքերթ` նվիրված Հայաստանի անկախության հռչակման 20-ամյակին: Ինչպես ցույց է տվել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի անցկացրած հարցումը, Երևանի բնակիչների մեծամասնությանն ուրախացնում է տոնական միջոցառումների անցկացումը: Նրանք խոստովանել են, որ «վաղուց քաղաքն այսքան մարդաշատ և ուրախ չէր եղել»:
Երևանցիների միակ դժգոհությունը կապված է զորահանդեսի անցկացման առնչությամբ սեպտեմբերի 17-ին և 19-ին փակ փողոցների պատճառով առաջացած խցանումների հետ: Բայց միևնույն ժամանակ հարցվածները նշել են, որ անգամ աշխարհի ամենախոշոր քաղաքներում շքերթների ժամանակ անհնար է ձեռնպահ մնալ փողոցները փակելուց:
Բնականաբար, գտնվել են մարդիկ, որոնք այնքան էլ ուրախ չեն ո'չ առաջիկա զորահանդեսի, ո'չ էլ, առհասարակ, տոնական միջոցառումների կապակցությամբ: Իրենց դիրքորոշումը նրանք հիմնավորվել են նրանով, որ «այսօրվա ծանր սոցիալական պայմաններում շքերթն ու այլ միջոցառումներն անպետք ավելորդություն են»: Բայց, ընդհանուր առմամբ, նման գաղափարի հետևորդները քիչ են:
Հայտնի են դարձել սեպտեմբերի 21-ին Անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ Երևանում կայանալիք զորահանդեսի որոշ անակնկալներ: Առաջինը կլինի «Կռունկ» հայկական արտադրության անօդաչու սարքերի ցուցադրությունը: Բացի այդ, զորահանդեսին կմասնակցեն «Սմերչ» համազարկային ռեակտիվ համակարգեր, ինչպես նաև առանձին շարասյուներով ռուսական բանակի ու Արցախի ՊԲ զինծառայողներ: Զորահանդեսին կմասնակցեն նաև բանակում ծառայող հայ եկեղեցու սպասավորները:
Սեպտեմբերի 17-ին զորահանդեսի փորձի ժամանակ հայտնի դարձավ, որ ռազմական շքերթի ժամանակ կցուցադրվեն նաև C-300 զենիթահրթիռային համալիրները, ինչպես նաև ծանր թրթուրավոր տեխնիկան, որը հրապարակ կտեղափովի բարձր արագության անվավոր կցասարքերով:

21 сентября в Ереване на Площади Республики состоится грандиозный военный парад, посвященный 20-летию провозглашения независимости Армении. Как показал проведенный корреспондентом PanARMENIAN.Net опрос, большинство жителей Еревана радует проведение праздничных мероприятий. По их признанию, “давно город не был таким многолюдным и радостным”.
Единственное недовольство людей связанно с пробками, поскольку в связи с проведением военного парада 17 и 19 сентября основные центральные улицы столицы были закрыты. Но в то же время, респонденты отметили, что даже в самых крупных городах мира во время парадов невозможно обойтись без перекрытия улиц.
Естественно, нашлись люди, которым не в радость ни предстоящий военный парад, ни праздничные мероприятия в целом. Свою позицию они обосновывали тем, что в “сегодняшних тяжелых социальных условиях парад и другие мероприятия являются никому ненужным излишеством”. Но в целом, последователей подобной идеи было меньшинство.
Сегодня стал известен ряд сюрпризов, которые были обещаны организаторами военного парада 21 сентября в честь 20-летия независимости Армении. Одним из них будет участие в параде беспилотников армянского производства «Крунк» (Журавль). Помимо этого, в параде будут участвовать реактивные системы залпового огня (РСЗО) «Смерч», а также пройдут отдельными коробками военнослужащие российской армии и Армии обороны Арцаха. Также в параде примут участие служащие при армянской армии священники.
В ходе репетиции же военного парада 17 сентября стало известно, что на параде помимо прочего будут продемонстрированы зенитно-ракетные системы С-300, а тяжелая гусеничная техника будет доставлена на площадь на высокоскоростных колесных прицепах.