20 Սեպտեմբեր 2011 - 04:39 AMT
«Տիտանիկում» հայտնաբերված ոսկեզոծ մանյակը գողացել են սեպտեմբերի 19-ին Կոպենհագենում, հայտնում է Associated Press-ը: Հանցագործությունը կատարվել է լեգենդար «Տիտանիկի» մասին ցուցահանդեսում, որը կազմակերպվել էր Դանիայի մայրաքաղաքի Տիվոլի զբոսայգում: Զբոսայգու ներկայացուցիչ Թորբեն Պլանկսը պատմել է, որ գողերը բարձրացրել են ցուցափեղկը և գողացել մանյակը: Քանի որ ապակին չեն կոտրել, ազդանշանը չի գործել: «Մենք շատ ենք ամաչում»,-հավելել է նա: Գողություն կատարած անձանց մասին որևէ տեղեկության համար սահմանվել է 1000 եվրո պարգևատրություն: Ըստ մասնագետների, մանյակը վաճառելը հեշտ չի լինի, քանի որ այն շատ հայտնի է մասնագետների շրջանում:
Մանյակը պատկանել է առաջին դասի ուղևորուհի, ԱՄՆ քաղաքացի Էլեոնորա Ուայլդերներին: Ըստ պատմաբանների, նա ողջ է մնացել նավաբեկության ժամանակ, սակայն կորցրել է զարդը:
«Տիտանիկը» վթարի էր ենթարկվել 1912 թ. ապրիլին: Նավի վրա գտնվող 2224 ուղևորներից փրկվել էին միայն 711-ը:

20 Сентябрь 2011 - 04:39 AMT
Позолоченное ожерелье, извлеченное из затонувшего парохода «Титаник», было украдено в Копенгагене 19 сентября, сообщает Associated Press. Преступление произошло на выставке о легендарном судне, организованной в местном парке развлечений — Тиволи. Представитель парка Торбен Планкс рассказал, что воры приподняли витрину, в которой выставлялось украшение, забрали и унесли его. Поскольку стекло никто не разбил, сигнализация не сработала. «Нам очень стыдно», — добавил он. За информацию, способную вывести на грабителей назначена награда в тысячу евро. Само ожерелье при этом было застраховано на 14 тысяч евро. При этом специалисты, что продать его будет не так легко, так как ожерелье очень известно среди специалистов и коллекционеров. Ожерелье принадлежало пассажирке первого класса, гражданке США Элеоноре Уайлдернер, По данным историков, во время кораблекрушения она выжила, но своего украшения лишилась.
«Титаник» затонул в апреле 1912 года в результате столкновения с айсбергом. Из 2 224 человек, находившихся на борту судна, спастись удалось лишь 711 пассажиру. Для своего времени это событие стало крупнейшей техногенной катастрофой.