Սեպտեմբերի 20-ին կայացել է Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդի և ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը: Կողմերը քննարկել են Վարշավայում Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի պատրաստությանը վերաբերվող հարցեր: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին Երևանում Վիգանդը, ԵՄ 27 երկրների ղեկավարները Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուի գլխավորությամբ ընդունելու են Հայաստանի նախագահին և Արևելյան գործընկերության երկրների մնացած ղեկավարներին:
«Ցանկանում եմ ընդգծել շատ կարևոր փաստ. Եվրահանձնաժողովն արդեն հավանություն է տվել մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման վերաբերյալ բանակցային ուղղությունների նախագծի ընդունմանը: Դա ընդգծվելու է նաև հայտարարությունում, որն ընդունվելու է հաջորդ շաբաթ Վարշավայում»,- ասել է նա: Այդ առումով Գունար Վիգանդը հավելել է, որ Եվրահանձնաժողովը դեռ պետք է պաշտոնական համաձայնություն տա այդ բանակցությունները սկսելու մասին, բայց «մենք վստահ ենք, որ ստանալու ենք այդ համաձայնությունը, ինչը հնարավորություն կտա առաջիկա ամիսներին ձեռնամուխ լինել բանակցություններին, որի արդյունքում մենք ստանալու ենք ռեժիմ, որը Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու համար զգալիորեն հեշտացնելու է մուտքի արտոնագրի ռեժիմը»:
Մասնավորապես, նրա խոսքով, նոր ռեժիմը նախատեսում է մուտքի արտոնագիր ստանալու գումարի նվազում քաղաքացիների համար, ովքեր մտադիր են կարճ ժամանակով այցելել ԵՄ երկրներ, իսկ հաճախ ճանապարհորդող քաղաքացիների համար ռեժիմը զգալիորեն հեշտացվելու է:
Երևանում ընթանում է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հանձնաժողովի տասներկուերորդ նիստը: Նիստի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպական արտաքին հարաբերությունների ծառայության Ռուսաստանի, Արևելյան գործընկերության, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Գունար Վիգանդը:

20 Сентябрь 2011 - 06:56 AMT
20 сентября состоялась встреча директора управления Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии генерального директората по внешним связям Еврокомиссии Гуннар Виганд с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, в ходе которой стороны обсудили вопросы, касающиеся подготовки к саммиту Восточного партнерства в Варшаве. Как сообщил журналистам в Ереване Гуннар Виганд, главы 27 стран ЕС во главе с президентом Европейской комиссии Жозе Мануэлем Баррозу примут президента Армении и остальных глав стран Восточного партнерства. По его словам, на саммите очень насыщенный график работы с Арменией и ее соседями.
«Хочу подчеркнуть очень важный факт: Еврокомиссия уже одобрила решение о начале переговоров по облегчению визового режима для Армении. Это также будет подчеркнуто в заявлении, которое будет принято на следующей неделе в Варшаве», – сказал он. В этом контексте Гуннар Виганд добавил, что Еврокомиссия еще должна дать официальное согласие, чтобы начать эти переговоры, но «мы уверены, что получим это согласие, что даст возможность в ближайшие месяцы приступить к переговорам, в результате мы получим режим, который для любого гражданина Армении значительно облегчит визовый режим».
В частности, по его словам, новый режим предусматривает снижение стоимости получения визы для граждан, которые намерены посетить страны ЕС на краткосрочный период, а для часто путешествующих граждан режим будет значительно облегчен.
В Ереване проходит 12 заседание комитета сотрудничества Армения-ЕС. Сопредседателем с армянской стороны выступает министр экономики Армении Тигран Давтян, а с европейской стороны – директор управления Восточной Европы, Южного Кавказа и Центральной Азии, генеральный директор по внешним связям Еврокомиссии Гуннар Виганд.
Саммит Восточного партнерства глав государств и правительств стран ЕС и стран Восточного партнерства состоится 29-30 сентября. Главной целью саммита станет оценка достижений на сегодняшний день и расширение обязательств ЕС перед своими восточными партнерами. Саммит должен стать импульсом наращивания темпов дальнейшего совершенствования взаимных отношений и интеграции в ЕС. В ходе саммита будет организован неформальный ужин, два пленарных заседания, а также будет подписана общая декларация.