ՌԴ «Օսկարի» կոմիտեի նախագահ, ՌԴ ժողովրդական դերասան Վլադիմիր Մենշովը դեմ է Նիկիտա Միխալկովի «Արևից հյուծվածները-2: Ցիտադել» ֆիլմի առաջադրմանը «Օսկարի» և հրաժարավել է ստորագրել կոմիտեի արձանագրությունը:
«Ֆիլմի ցուցադրության արդյունքները և քննադատների արձագանքները չեն ապացուցում, որ այն կայացել է»,-հայտարարել է Վլադիմիր Մենշովը՝ նշելով, որ «այս տարի շատ էին արժանի ֆիլմերը, որոնք կարելի էր ներկայացնել «Օտարալեզու լավագաույն ֆիլմ» անվանակարգում: Միխալկովի ֆիլմի մրցակիցներն էին Անդրեյ Զվյագինցևի «Ելենան» ու Ալեքսանդր Սոկուրովի «Ֆաուստը», որն արժանացավ Վենետիկի «Ոսկե առյուծ» մրցանակին, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Ցիտադելը», որի վրա ծախսվել է 42 մլն դոլար, միանշանակ չընկալվեց հանդիսատեսի ու քննադատների կողմից:
Վլադիմիր Մենշովը արժանացել է Օսկարի 1981թ. «Օտարալեզու լավագաույն ֆիլմ» անվանակարգում: Միխալկովը Օսկարի արժանացավ 1994թ.՝ «Արևից հյուծվածները» ֆիլմի համար:

Председатель Российского Оскаровского комитета народный артист России Владимир Меньшов не согласен с выдвижением на премию "Оскар" фильма Никиты Михалкова"Утомленные солнцем-2: Цитадель", и отказался подписывать протокол комитета. “Прокатная судьба картины и отзывы критиков не доказывают ее состоятельности", -приводит слова Меньшова ИТАР ТАСС. Режиссер подчеркнул, что "в этом году было много достойных картин, которые могли бы представлять Россию на премию Американской киноакадемии в номинации "Лучший фильм на иностранном языке". Конкуренцию фильму Михалкова составили картина «Елена» Андрея Звягинцева и «Фауст» Александра Сокурова, который получил в Венеции «Золотого льва».
Следует отметить, что «Цитадель», съемки которой обошлись в $42 млн., была неоднозначно воспринята критиками и зрителями, и полностью провалилась в прокате.
Владимир Меньшов получил “Оскар” в 1981 году в номинации "Лучший фильм на иностранном языке"за фильм “Москва слезам не верит”. Никита Михалков получил “Оскар” за фильм “Утомленные солнцем” в 1994-м году.