20 Սեպտեմբեր 2011 - 10:48 AMT
Գերմանիան լիովին սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ դիրքորոշմանը, այդ ձևաչափն ամենաընդունելին է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհան Շմիդտը: «Ղարաբաղյան խնդրի առկայությունը խոչընդոտում է տարածաշրջանային երկրների բնականոն զարգացմանը»,-ասել է նա: Նա նշել է, որ Գերմանիան սատարում է Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորմանը և կոչ է անում աշխատել ազատ առևտրի իրականացման ուղղությամբ: «Տարածաշրջանի երկրներն ու ԵՄ-ն ձգտում են բարենպաստ պայմաններ հաստատել Հարավային Կովկասում, հատկապես, տնտեսության զարգացման համար»:
Դեսպանն անդրադարձել է նաև եվրաինտեգրման գործընթացին ու ԵՄ հետ հարաբերություններին՝ նշելով, որ ղարաբաղյան հարցի լուծումը կազդի նաև տարածաշրջանի կայունացման վրա: «Ղարաբաղի ճանաչման հարցը ակտուալ չէ այսօրվա դրությամբ, քանի որ այն դյուրին լուծվող հարցերից չէ: Հարկավոր է վարել ինտեգրման ակտիվ գործընթաց, անկախ հակամարտության առկայությունից, ինչն էլ անում է ԵՄ-ն»:
Ըստ Շմիդտի, հակամարտության կարգավորման հարցը մեծապես կախված է կողմերի բարի կամքից. «Շատերը օրինակ են բերում Կոսովոն, սակայն, Գերմանիան, այս դեպքում ընդունելի է համարում Մինսկի խմբի ձևաչափը»: Ավելին, դեսպանը ուշադրություն է դարձրել նրան, որ բանակցային գործընթացում հարկավոր է հավասար մոտեցում դրսևորել տարածքային ամբողջականության ու ինքնորոշման իրավունքներին:

20 Сентябрь 2011 - 10:48 AMT
Германия полностью поддерживает позицию Минской группы ОБСЕ и этот формат посредничества как наиболее приемлемый путь урегулирования карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции Ереване заявил чрезвычайный и полномочный посол Германии Ганс-Йохан Шмидт. “Наличие карабахского вопроса препятствует нормальному функционированию стран в регионе”, – отметил он. При этом Шмидт подчеркнул, что Германия поддерживает инициативу улучшения отношений Армении с Турцией и призывает также начать работы по осуществлению свободной торговли: “Страны региона и ЕС стремятся к установлению благоприятных условий на Южном Кавказе, в частности, для развития экономической сферы”.
Также посол коснулся процесса евроинтеграции и отношений с ЕС, отметив, что процесс разрешение карабахского вопроса во многом влияет на стабилизацию региона: “Вопрос признания Карабаха неактуален на сегодняшний день, поскольку он не из списка легко решаемых. И необходимо вести активный процесс интеграции, несмотря на существование конфликта, что и делает ЕС ”.
По словам Шмидта, вопрос разрешения конфликта во многом зависит от воли сторон: “Многие приводят пример Косово, однако, Германия считает приемлемым в данном случае формат Минской группы”. Более того, посол обратил особое внимание на то, что в ходе переговорного процесса необходим равный подход к принципам территориальной целостности и права на самоопределение.