«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցությունը շնորհավորել է Հայաստանի քաղաքացիներին և բոլոր հայերին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ: Կուսակցության մամլո ծառայության տարածած շնորհավորական նամակում, մասնավորապես, ասվում է. «Դժվար էր անկախության ճանապարհը, վճարված գինը` շատ թանկ. դա նախևառաջ հազարավոր հայ հերոսների կյանքն էր, ովքեր ընկան հանուն Արցախի ազատագրման և հանուն Հայաստանի ինքնիշխանության: Հայաստանի անկախության համար պայքարը յուրաքանչյուր հայի պատվի ու պատասխանատվության գործն էր: Ամեն ոք իր տեղում` դաժանագույն պայմաններում, մաքառում էր ռազմաճակատում ընդհանուր հաղթանակն ապահովելու համար: Արցախյան հերոսամարտին համընթաց` մենք ստիպված էինք հաղթահարել աղետալի երկրաշարժի հետևանքները, թուրք-ադրբեջանական շրջափակման հարուցած ծանր իրավիճակը, վերջապես` ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ստեղծված տնտեսական ճգնաժամը: Այն դժնի օրերին մեր կողքին էր ողջ աշխարհի հայությունը, ում նյութական, բարոյական և քաղաքական աջակցությունը մեծ դեր խաղաց Անկախության պաշտպանման գործում, իսկ մեր հայրենակիցներից շատերը մաս կազմեցին համազգային հաղթանակի կերտմանը:
Մենք չպետք է նաև մոռանանք այն բարեկամ երկրների քաղաքական աջակցությունն ու հսկայական ֆինանսական օգնությունը, առանց որի մեզանից կպահանջվեին շատ ավելի մեծ զոհողություններ:
Առաջին և Երկրորդ հանրապետություններից տնտեսական, գիտակրթական ու մշակութային հարուստ ժառանգություն ստացած, 21-րդ դարի նախաշեմին հիմնադրված և ազատագրական պատերազմում հաղթանակած Երրորդ հանրապետությունը գոյության 20 տարիների ավարտին պետք է դարձած լիներ հայոց երազանքների մարմնավորումը, հազարամյակների ընթացքում երբևէ գոյություն ունեցած հայկական պետականությունների դափնեպսակը:
Ցավոք սրտի, այդպես չէ. նորանկախ Հայաստանը տակավին տառապում է անարդարությունների, անօրինությունների և անազատության ախտից: Մնում է հուսալ, որ անցած երկու տասնամյակների բոլոր իշխանությունների անխոհեմ, երբեմն էլ` նեղ անձնական շահադիտությունները սպասարկող քաղաքականության փոխարեն, ի վերջո, կունենանք ազգային-պետական մտածողություն, արդյունավետ կառավարում և ճիշտ ռազմավարություն, որոնք Հանրապետության հիմնադիր հանդիսացող բոլոր սոցիալական խավերին, բոլոր քաղաքացիներին կբերեն ապահով ու բարօր ապագա, և հայն այլևս իրեն օտար չի զգա սեփական հայրենիքում, անվերադարձ չի հեռանա այլ երկրներ:
Եվ դրան հասնելու ենք բոլորս միասին` ուժերի մեկտեղմամբ, նոր քաղաքական այլընտրանք առաջարկելով և Հանրապետության հիմնադիր քաղաքացիների երազանքների պետությունը կերտելու հանձնառությամբ: Հանո'ւն Ազատության, հանո'ւն Քաղաքացու, հանո'ւն Հայաստանի Հանրապետության:

Оппозиционная партия “Наследие” поздравила граждан Армении и всех армян с 20-летием независимости Республики Армения. В поздравительном письме, разосланном пресс-службой партии говорится:
«Партия «Наследие» сердечно поздравляет граждан Республики Армения, всех армян с праздником независимости Армении.
Труден был путь независимости, цена, заплаченная за нее – высока: это прежде всего жизни тысяч армянских героев, павших в боях за независимость Арцаха и суверенитет Армении. Борьба за независимость Армении была делом чести и ответственности каждого армянина. Каждый на своем месте – в жесточайших условиях боролся за победу на фронте. Одновременно с войной мы были вынуждены преодолевать последствия катастрофического землетрясения, тяжелую ситуацию, возникшую вследствие турецко-азербайджанской блокады, наконец – экономический кризис, возникший в результате распада Советского Союза. В те ненастные дни рядом с нами было все мировое армянство, чья материальная, моральная и политическая поддержка сыграла большую роль в деле защиты Независимости, а многие наши соотечественники приняли непосредственное участие в созидании общенациональной победы.
Мы также не должны забывать политическую поддержку и огромную финансовую помощь дружественных стран, без которой от нас потребовалось бы гораздо больше жертв.
Получившая богатое экономическое, научно-образовательное и культурное наследие от Первой и Второй республик, основанная на пороге 21-ого века и победившая в освободительной войне Третья Республика после 20-и лет своего существования должна была бы стать воплощением армянской мечты, венцом когда-либо существовавших в течении тысячелетий армянских государственностей.
К сожалению, этого не произошло: новосозданная Армения еще страдает от несправедливостей, незаконностей и несвободы. Остается надеяться, что вместо недальновидной, а зачастую – обслуживающей узко-корыстные интересы политики всех властей по истечению двух десятилетий Армения получит национально-государственное мышление, эффективное управление и верную стратегию, которые приведут граждан-основателей Республики, принадлежащих ко всем социальным слоям, к благоденствию и безопасному будущему, и армянин больше не будет чувствовать себя чужим в собственной отчизне, не будет безвозвратно её покидать.
И этого мы добьемся все вместе – единением усилий, предложив новую политическую альтернативу и взяв обязательство созидать государственность, соответствующую мечтам граждан-основателей Республики. Во имя Свободы, во имя Гражданина, во имя Республики Армения».