20 Սեպտեմբեր 2011 - 12:43 AMT
ՀՀ սփյուռքի նախարարը միանգամայն հնարավոր է համարում պատգամավորական տեղեր ստեղծել սփյուռքահայերի համար
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ամփոփելով առաջին Համահայկական համաժողովի արդյունքները, նշել է, որ հետագայում միանգամայն հնարավոր է համարում պատգամավորական տեղեր ստեղծել սփյուռքահայերի համար:
Նախարարը ներկայացրել է համաժողովի արդյունքները՝ նշելով, որ, վերջապես հայ ժողովրդին հաջողվեց գերակա հարցերի համատեղ օրակարգ ընդունել:
Ըստ Հակոբյանի, առաջնային հարցերի ցանկում են Ցեղասպանության ճանաչումը, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, ՀԱԵ դերի ամրապնդումը, ինչպես նաև պայքարը հայ համայնքներում ուծացման դեմ: «Համաժողովում ներկայացվել է 115 զեկույց, որոնց հեղինակները բավականին գործնական առաջարկություններով հանդես եկան»,-ասել է նա: Սեպտեմբերի 19-ին Երևանի Կ.Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց Համահայկական համաժողովը, որին ներկայացված է 151 կազմակերպություն աշխարհի 46 երկրից:

20 Сентябрь 2011 - 12:43 AMT
Министр диаспоры Армении Грануш Акопян, подводя итоги работ первого Всеармянского форума, отметила, что в дальнейшем вполне возможно создание депутатских мест в парламенте Армении для представителей армянской диаспоры.
Министр представила итоги конференции, подчеркнув, что, наконец, армянский народ совместно принял повестку приоритетных вопросов.
По словам Акопян, в список приоритетных вопросов вошли вопросы признания Геноцида, разрешения карабахского конфликта, повышения роли ААЦ, а также борьба с ассимиляцией армянских общин. “В ходе конференции было представлено 115 докладов, авторы которых выступали с довольно практичными предложениями”, – сказала она.
19 сентября в зале приемов Спортивно-концертного комплекса им. К. Демирчяна в Ереване стартовал Всеармянский форум. На форуме представлена 151 организация из 46 стран мира.