Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթը լուրջ ուղերձ է ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ միջազգային հանրության համար: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքով, շքերթի ընթացքում ներկայացված ծանր տեխնիկան ցույց կտա հայկական բանակի հզորությունը: «Բացի դրանից, զորահանդեսի ընթացքում կցուցադրվեն հայկական արտադրության անօդաչու ինքնաթիռները: Բոլորին հայտնի է, որ Բաքուն հեռահար պատերազմի հույս ուներ, սակայն մեր տեխնիկայի դեպքում դա քիչ հավանական է: Սեպտեմբերի 21-ին երևանյան զորահանդեսը ցույց կտա, որ տարածաշրջանում ռազմավարական և ռազմական հավասարությունը վերականգնված է, և Ադրբեջանը կարող է հանգիստ քնել, քանի որ մոտ ապագայում տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների վերսկսումն անհնար կլինի»,- նշել է նա:
Ինչպես խոստանում են ռազմաշքերթի կազմակերպիչները, սեպտեմբերի 21-ին Անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ Երևանում կայանալիք զորահանդեսի ժամանակ կցուցադրվեն «Կռունկ» հայկական արտադրության անօդաչու սարքերը: Բացի այդ, զորահանդեսին կմասնակցեն «Սմերչ» համազարկային ռեակտիվ համակարգեր, ինչպես նաև առանձին շարասյուներով ռուսական բանակի ու Արցախի ՊԲ զինծառայողներ: Զորահանդեսին կմասնակցեն նաև բանակում ծառայող հայ եկեղեցու սպասավորները:

20 Сентябрь 2011 - 15:15 AMT
Парад, посвященный 20-летию независимости Республики Армения, является серьезным мессиджем как для Азербайджана, так и для международного сообщества. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, представленная в ходе парада тяжелая техники покажет мощь армянской армии. «Кроме этого, в ходе парада будут продемонстрированы беспилотники армянского производства. Всем известно, что Баку надеялся на дистанционную войну, однако с нашей техникой это маловероятно. Парад 21 сентября покажет, что стратегический и военный паритет в регионе восстановлен, и Азербайджан может спать спокойно, так как возобновление военных действий в регионе в ближайшем будущем будет невозможно”, – отметил он.
Как обещают организаторы парада, на параде будут продемонстрированы беспилотники армянского производства «Крунк» (Журавль). Помимо этого, в параде будут участвовать реактивные системы залпового огня (РСЗО) «Смерч», а также пройдут отдельными коробками военнослужащие российской армии и Армии обороны Арцаха. Также в параде примут участие служащие при армянской армии священники.