1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցել իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը համազգային հանրաքվեում քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի անկախ պետության ստեղծման օգտին, և քաղաքացիների 95 տոկոսը, որոնք ունեին ձայնի իրավունք, այդ հարցին դրական պատասխան տվեցին:
Ինչպես և 1918-ին, Հայաստանը ստիպված էր իր պետականությունը ստեղծել պատերազմական իրավիճակում: Եվ եթե Առաջին հանրապետությունը սերունդների հիշողության մեջ կմնա Սարդարապատի հերոսամարտի շնորհիվ, ապա Երրորդ հանրապետության ծնունդն անքակտելիորեն կապված է Արցախի ազատամարտի հետ: Ադրբեջանի կողմից սկսած ղարաբաղյան պատերազմում տարած հաղթանակի արդյունքը դարձավ Արցախի Հանրապետության ծնունդը և կարելի է գլխավոր ձեռքբերումը և նվաճումը համարել նոր հայկական պետության ստեղծումը: Եվ հիմա, հայ հասարակության պառակտման, տարբեր քաղաքական ուժերի` միմյանց նկատմամբ թշնամանքի և ատելության պայմաններում նոստալգիայով ես հիշում այն միասնությունը և լուսավոր հավատն անկախ Հայաստանի ապագայի նկատմամբ, որը 1990-ականների սկզբին միավորում էր բոլոր հայերին: Բայց չէ՞ որ այդ ժամանակ կյանքը և խնդիրներն ավելի ծանր էին, քան հիմա: Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող պատերազմ, շրջափակում, ցուրտ, մթություն, էլեկտրաէներգիայի, ջրի, գազի, բացակայություն, քարտերով հաց…
Հայկական պետականության համար ամենաբարդ փորձությունը, որքան էլ դա տարօրինակ լինի, ոչ թե պատերազմն էր արտաքին թշնամու հետ, այլ դրանից հետո սկսված խաղաղ կյանքը: Հենց այդ տարիներին Հայաստանում իշխող Հայոց համազգային շարժումը (ՀՀՇ) Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորությամբ սկսեց իշխանության համար ներքաղաքական պայքար, որում հանուն իշխանության պահպանման կարելի էր գնալ ցանկացած քայլի` սկսած ընտրությունները կեղծելուց, վերջացրած քաղաքական ընդդիմադիրների նկատմամբ բռնությամբ: Տեր-Պետրոսյանը և նրա շրջապատն իրենց մեջ ուժ չգտան ճանաչել 1996-ի ընտրությունների արդյունքները, և որոշեցին կեղծիքների և ուժի օգնությամբ պահել իշխանությունը: Եվ դրանից հետո միմյանց փոխարինող իշխանությունները չէին խորշում իշխանությունը պահելու համար նման մեթոդներից:
Հետաքրքիր մետամորֆոզներ ապրեց իշխանության վերաբերմունքը ղարաբաղյան խնդրի հանդեպ: Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իշխանության գլուխ անցավ Արցախի ազատության համար ժողովրդական պայքարի ալիքի վրա, բայց հետո պատրաստ էր զոհաբերել այդ նույն Արցախով, որի համար այդքան արյուն էր թափվել: Հենց դա պատճառ դարձավ, որ քաղաքական վերնախավի որոշ օղակներ որոշեցին հեռացնել Լևոն Տեր-Պետրոսյանին իշխանությունից: Նրան փոխարինեց այդ ժամանակ Հայաստանի վարչապետ, Արցախի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, մեծ քաղաքականություն վերադարձավ Հայաստանի Կոմկուսի կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, որը վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի հետ հզոր կոալիցիա ստեղծեց: Սակայն այդ միությանը վերջ դրեցին 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական դեպքերը, երբ ահաբեկիչների խումբը Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ ներխուժեցին Ազգային ժողովի շենք և գնդակահարեցին խորհրդարանի խոսնակ Կարեն Դեմիրճյանին և վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին: Այդ դեպքերը մինչև հիմա ծածկված են գաղտնիքի քողով, և այդպես էլ չբացահայտվեց, թե արդյոք դա ինչ-որ մեկի կողմից պլանավորված ակցիա էր, թե Հունանյանը և նրա խմբավորումը գործում էին միայնակ:
Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին հաջողվեց կայունացնել երկիրը, Հայաստանը սկսեց աստիճանաբար զարգանալ` ցուցադրելով տնտեսական աճի երկնիշ ցուցանիշներ:
Հայաստանում քաղաքական պայքարը նոր շրջան մտավ 2008-ին, երբ Քոչարյանին փոխարինած Սերժ Սարգսյանի մրցակիցը դարձավ մինչ այդ մի քանի ստվերում գտնվող առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Նրան հաջողվեց իր շուրջ համախմբել արմատական ընդդիմությանը, ինչը թույլ տվեց նրան գնալ իշխանությունների հետ կոշտ և բացահայտ առճատակման: Երկու կողմերի գործողությունների արդյունքը դարձան 2008-ի մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերը, որոնց արդյունքում մահացավ 10 հոգի և հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվեցին: Երկրում մտցվեց արտակարգ դրություն, և բանակի օգնությամբ իշխանություններին հաջողվեց երկրում կայունացնել իրավիճակը: Մարտյան դեպքերի հետևանքով ծագած քաղաքական ճգնաժամին գումարվեց համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը, որը հզոր հարված հասցրեց թե հայկական տնտեսությանը, թե երկրի սոցիալական դրությանը:
Պետք է նշել, որ չնայած նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ իշխանության ձեռնարկած ջանքերին, Հայաստանին այդպես էլ չհաջողվեց մինչ օրս չեզոքացնել մարտյան դեպքերի հետևանքները: Հասարակության մեջ որոշակի հույսեր արթնացրեց իշխանությունների և ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի միջև սկսված քաղաքական երկխոսության գործընթացը, որի արդյունքը դարձավ մարտյան իրադարձությունների հետևանքով ձերբակալված մարդկանց ազատ արձակելը, ինչպես նաև իշխանությունների և ընդդիմության միջև առճակատումը որոշ չափով մեղմելը: Սակայն քաղաքական երկխոսության գործընթացի շուրջ ծավալվող վերջին զարգացումները, ՀԱԿ արմատական պահվածքը և նրա հայտարարությունները վկայում են այն մասին, որ Հայաստանին սպասում է թեժ քաղաքական աշուն:
Իսկ մենք կարող ենք միայն փաստել, որ 1991-ի ազգային միասնությունից մենք դեռ շատ հեռու ենք, և հասարակությունը պետք է հսկայական ջանքեր գործադրի, որպեսզի կարողանա վերացնել այն անդունդը, թշնամանքի և ատելության մթնոլորտը, որն առաջացել է մեր ժողովրդի տարբեր խմբերի միջև:

21 сентября 1991 года стало днем рождения Третьей армянской республики. Армянский народ вновь получил право самостоятельно строить свое будущее, быть хозяином себе и своей земле, вновь обрел потерянную в течение последних веков государственность, которую на пару лет обрел в 1918 году. 21 сентября 1991 года народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за выход из состава СССР и создание независимого государства Армения, и 95% граждан, обладающих правом голоса, ответили на этот вопрос утвердительно.
Как и в 1918 году, Армения была вынуждена создавать свою государственность в навязанной ей войне. И если Первая республика останется в памяти потомков благодаря подвигу Сардарапата, то рождение Третьей республика неразрывно связанно с борьбой за свободу Арцаха. Именно победу в начатой Азербайджаном карабахской войне, результатом чего явилось создание второго армянского государства – Республики Арцах, и можно считать главным достижением и победой новосозданного армянского государства. И сейчас, в условиях раскола армянского общества, вражды и ненависти друг к другу различных политических сил, с ностальгией вспоминаешь то единство и светлую веру в прекрасное будущее независимой Армении, которые в начале 90-х объединяли всех армян. А ведь жизнь и проблемы были тогда на порядок сложнее, чем сейчас – идущая в Нагорном Карабахе война, блокада, холод, темнота, отсутствие электричества, воды, газа, хлеб по карточкам.
Самым сложным испытанием для армянской государственности оказалось, как это ни странно, не война с внешним врагом, а начавшаяся после нее мирная жизнь. И именно в эти годы правящее тогда в Армении Армянское общенациональное движение (АОД) во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном запустило маховик внутриполитической борьбы за власть, в которой цель оправдывала средства, в которой ради сохранения власти можно было идти на любые шаги – начиная с фальсификаций выборов, заканчивая насилием в отношении политических оппонентов. Тер-Петросян и его окружение не нашли в себе силы признать итоги выборов 1996 года и решили с помощью фальсификаций и силы удержать власть. И впредь, все сменявшие друг друга власти, не чурались подобных методов удержания власти.
Интересные метаморфозы претерпевало и отношение власти к карабахской проблеме. Армянское руководство, пришедшее к власти на волне народной борьбы за свободу Арцаха, стало готово пожертвовать этим самым Арцахом, за который было пролито столько крови и отдано тысячи жизней. И именно это стало причиной того, что некоторые круги в политической верхушке решили отстранить президента Тер-Петросяна от власти. На смену пришел тогдашний премьер-министр Армении, бывший президент Арцаха Роберт Кочарян, вернулся в большую политику бывший первый секретарь ЦК Компартии Армении Карен Демирчян, который создал вместе с премьер-министром Вазгеном Саркисяном мощную коалицию. Однако конец этому союзу положили трагические события 27 октября 1999 года, когда группа террористов во главе с Наири Унаняном ворвалась в здание парламента и расстреляла спикера Карена Демирчяна и премьер-министра Вазгена Саркисяна. Эти события до сих пор покрыты мраком тайны, и так и не было выяснено, была ли это кем-то спланированная акция, или Унанян и его группа действовали сами по себе. Президенту Роберту Кочаряну удалось стабилизировать страну, страна начала постепенно развиваться, демонстрируя двухзначные показатели экономического роста, пережив при этом президентские выборы 2003 года, когда оппозиция во главе с сыном покойного Карена Демирчяна Степаном Демирчяном пыталось оспорить результаты выборов.
Новый виток политическая борьба в Армении приняла в 2008 году, когда конкурентом преемника Кочаряна от партии власти Сержа Саргсяна стал ушедший до этого на несколько лет в тень первый президент Армении Левон Тер-Петросян. Ему удалось объединить вокруг себя радикальную оппозицию, что позволило ему пойти на жесткую и открытую конфронтацию с властями. Результатом действий обеих сторон стали трагические события 1 марта 2008 года, в результате которых погибли десять человек и сотни получили ранения. В стране было введено чрезвычайное положение, и с помощью армии властям удалось стабилизировать ситуацию в стране. На политический кризис вызванный мартовскими событиями наложился и мировой финансово-экономический кризис, который нанес мощный удар как по армянской экономике, так и по социальному положению населения.
Следует отметить, что несмотря на шаги, предпринятые новой властью, Армении так и не удалось до сих пор ликвидировать последствия трагических мартовских дней 2008 года. Некоторые надежды в обществе породил процесс политического диалога начатый между властями и оппозиционным Армянским национальным конгрессом (АНК), результатом чего стало освобождение весной-летом этого года последних задержанных по мартовским событиям, а также некоторое смягчение конфронтации между властями и оппозицией. Однако последние развития вокруг процесса политического диалога свидетельствую, что Армению ожидает жаркая политическая осень. А мы можем лишь констатировать, что пока до народного единства 1991 года нам еще очень далеко, и обществу нужно приложить огромные усилия, чтобы суметь ликвидировать ту пропасть, ту атмосферу вражды и ненависти, что возникла между разными группами нашего народа.