21 Սեպտեմբեր 2011 - 11:45 AMT
Անկախ Հայաստանի ամենագլխավոր ձեռքբերումը սեփական պետականությունն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Նրա խոսքով, անկախ Հայաստանի կարևորագույն ձեռքբերումներից մեկն է նաև անկախ Ղարաբաղը, ինչպես նաև Հայաստանի ԶՈՒև ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը կազմող հայկական բանակի ձևավորումը:
Անկախ երկրի բացթողումների թվում հայ փորձագետ նշել է էմիգրացիոն հոսքերը, սոցիալ-տնտեսական բարեկեցության անկումը: Սերգեյ Մինասյանի խոսքով, դա անկախության դիմաց վճարն է: «ՀՀ անկախության ձեռքբերման առաջին իսկ օրերից եղել են բաներ, որոնք անհնար կլիներ փոխել»,- ասել է նա: Անդրադառնալով ՀՀ երեք նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի գործունեությանը` հայ փորձագետը նշել է, որ նրանք բոլորն էլ բավական ադեկվատ են արձագանքել առկա իրականությանը: «Բոլոր երեք նախագահներն էլ ադեկվատ են եղել իրենց նախագահության օրոք»,- նշել է նա:
«ՀՀ անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ հայ ժողովրդին մաղթում եմ համբերություն, քանի որ մեր երկրում առկա խնդիրները լուծելու համար ժամանակ է հարկավոր»,- ասել է նա:

21 Сентябрь 2011 - 11:45 AMT
Самым главным достижением независимой Армении является собственная государственность. Об этом в ходе беседы с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил политолог Сергей Минасян. По его словам, также одним из главнейших достижений независимой Армении является также независимый Карабах, а также формирование армянской армии из двух составляющих ВС Армении и Армии обороны НКР.
В числе упущений независимой страны армянский эксперт отметил эмиграционные потоки, падение социально-экономического благосостояния. По словам Сергея Минасяна, это является платой за независимость. “С первых дней приобретения независимости РА были вещи, которые невозможно было бы изменить”, – сказал он. Касаясь деятельности трех президентов РА Левона Тер-Петросяна, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, армянский эксперт отметил, что все они довольно адекватно реагировали на существующую реальность. “Все три президента были адекватны для своего периода”, – отметил он.
“В связи с 20-летием независимости РА, я желаю армянскому народу терпения, так как для того, чтобы решились существующие проблемы нашей страны, нужно время”, – сказал он.