22 Սեպտեմբեր 2011 - 08:19 AMT
Լիլիթ Գալստյան. Հայաստանը կողմ է անդամակցությանը եվրոպական ընտանիքին, բայց ոչ իր ազգային շահերի հաշվին
Սեպտեմբերի 14-15-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած «Եվրանեսթի» առաջին լիագումար նիստում չի համաձայնեցվել բանաձևը, որը պետք է ներկայացվեր Վարշավայում սեպտեմբերի վերջին կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովում: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ կուսակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը, հայկական պատվիրակությունը դեմ է եղել փաստաթղթի ձևակերպումներին, որոնք առաջարկվել են ադրբեջանական և վրացական պատվիրակությունների կողմից, որում որպես միջազգային իրավունքի սկզբունք նշվել է տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը: Նա նշել է, որ հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է փաստաթղթում ներառել միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները կամ փաստաթղթում հղում կատարել նրա վրա, որ բոլոր վեճերը պետք է լուծվեն միջազգային իրավունքի հիման վրա: Իրենց հերթին եվրոպացի գործընկերներն առաջարկել են ամբողջությամբ փաստաթղթից բացառել այդ կետերը, ինչը չի ընդունվել ադրբեջանական և վրացական պատվիրակությունների կողմից: Խոսելով այն հաստատակամության մասին, որը դրսևորել է հայկական պատվիրակությունը, թույլ չտալով հակահայկական բանաձևի ընդունումը, Սահակյանը հումորով հիշել է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Խրիմյան Հայրիկի խոսքերը հարիսայով կաթսայի և թղթե գդալի մասին: «Մենք ուղղակի անջատեցինք կաթսայի տակը, որպեսզի հարիսան չեփվի, քանի արդար կերպով չի բաժանվել»,- հավելել է նա:
Իր հերթին ՀՅԴ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը նշել է այն միասնությունը և համախմբվածությունը Հայաստանի ազգային շահերի պաշտպանության գործում, որը հանդես են բերել Հայաստանի տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, որոնք ներկայացված էին պատվիրակության մեջ: «Հայաստանը կողմ է անդամակցությանը եվրոպական ընտանիքին, բայց ոչ իր ազգային շահերի հաշվին»,- ասել է նա:

На первом пленарном заседании “Евронест”, прошедшем 14-15 сентября в Страсбурге, не была согласована резолюция, которая должна была быть представлена на предстоящем в конце сентября в Варшаве саммите программы Евросоюза «Восточное партнерство». Как сообщила журналистам член армянской парламентской делегации, депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян, армянская делегация была против определенных формулировок документа, предложенных азербайджанской и грузинской делегациями, в котором, как принцип международного права была указана лишь территориальная целостность и нерушимость границ. Он отметил, что в качестве компромисса армянская делегация предложила или включить в документ все принципы международного права, в том числе и право народов на самоопределение, или просто сделать в документе ссылку на то, что все споры должны решаться в согласии с принципами международного права. В свою очередь европейские партнеры предложили полностью исключить из документа эти пункты, что однако не нашло отзыва у азербайджанской и грузинской делегаций, а также украинского сопредседателя политической комиссии “Евронеста” Бориса Тарасюка. Говоря о той твердости, что проявила армянская делегация не допустив принятия проазербайджанской резолюции, Саакян с юмором вспомнил слова Католикоса Всех Армян Хримян Айрика о котле с арисой и бумажной ложке. “ Мы просто отключили котел, чтобы ариса не варилась, пока не будет справедлива разделена”,- добавил он.
В свою очередь депутат от АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян отметила то единство и сплоченность в деле защиты национальных интересов Армении, которую проявили представители различных политических сил Армении представленные в делегации. “Армения за членство в европейской семье, но не за счет своих национальных интересов” ,-подчеркнула она.