22 Սեպտեմբեր 2011 - 08:19 AMT
Լիլիթ Գալստյան. Հայաստանը կողմ է անդամակցությանը եվրոպական ընտանիքին, բայց ոչ իր ազգային շահերի հաշվին
Սեպտեմբերի 14-15-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած «Եվրանեսթի» առաջին լիագումար նիստում չի համաձայնեցվել բանաձևը, որը պետք է ներկայացվեր Վարշավայում սեպտեմբերի վերջին կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովում: Ինչպես հայտնել է լրագրողներին հայկական պատվիրակության անդամ, ՀՀԿ կուսակցության պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը, հայկական պատվիրակությունը դեմ է եղել փաստաթղթի ձևակերպումներին, որոնք առաջարկվել են ադրբեջանական և վրացական պատվիրակությունների կողմից, որում որպես միջազգային իրավունքի սկզբունք նշվել է տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը: Նա նշել է, որ հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է փաստաթղթում ներառել միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքները կամ փաստաթղթում հղում կատարել նրա վրա, որ բոլոր վեճերը պետք է լուծվեն միջազգային իրավունքի հիման վրա: Իրենց հերթին եվրոպացի գործընկերներն առաջարկել են ամբողջությամբ փաստաթղթից բացառել այդ կետերը, ինչը չի ընդունվել ադրբեջանական և վրացական պատվիրակությունների կողմից: Խոսելով այն հաստատակամության մասին, որը դրսևորել է հայկական պատվիրակությունը, թույլ չտալով հակահայկական բանաձևի ընդունումը, Սահակյանը հումորով հիշել է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Խրիմյան Հայրիկի խոսքերը հարիսայով կաթսայի և թղթե գդալի մասին: «Մենք ուղղակի անջատեցինք կաթսայի տակը, որպեսզի հարիսան չեփվի, քանի արդար կերպով չի բաժանվել»,- հավելել է նա:
Իր հերթին ՀՅԴ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը նշել է այն միասնությունը և համախմբվածությունը Հայաստանի ազգային շահերի պաշտպանության գործում, որը հանդես են բերել Հայաստանի տարբեր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները, որոնք ներկայացված էին պատվիրակության մեջ: «Հայաստանը կողմ է անդամակցությանը եվրոպական ընտանիքին, բայց ոչ իր ազգային շահերի հաշվին»,- ասել է նա:

A resolution to be submitted at the oncoming Warsaw-hosted EU Eastern Partnership summit hasn’t been coordinated at September 14-15 Euronest Parliamentary Assembly session in Strasbourg.
Commenting on the situation at a news conference in Yerevan, member of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) and Armenian parliamentary delegation Hovhannes Sahakyan said that the Armenian delegation opposed to certain phrasings in the document suggested by Azerbaijani and Georgian delegations.
“The above-mentioned document stipulated for territorial integrity and inviolability of borders as the only principles of international law. As a compromise, Armenian delegation offered to cover all principles of international law, including people’s right to self-determination. European partners, in turn, suggested excluding all 3 stipulations mentioned, which, however, was not supported by Azeri and Georgian delegations as well as the Ukrainian co-chair of Euronest Political Committee,” Sahakyan said.
ARF Dashnaktsutyun member, Lilit Galstyan, in turn, stressed the unity of Armenian delegation in protecting national interests of their country. “Armenia won’t sacrifice its national interests to become a member of the European family,” she said.