Սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 1-ը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունենալու եվրոպական մի շարք քաղաքներում, այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը: Սմբատյանի խոսքով, նրանք անընդհատ փորձերի մեջ են, որպեսզի լավագույնս ներկայանան եվրոպացի հանդիսատեսին: Նա նաև նշեց, որ եվրոպական շրջագայություններին մասնակցելու է 62 երաժիշտ: Նվագախմբի հետ հյուրախաղերին որպես մենակատարներ հանդես են գալու ջութակահարներ Սերգեյ Խաչատրյանը և Կարեն Հարությունյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, բարիտոն Գևորգ Հակոբյանը:
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են Հենդելի, Վերդիի, Բախի, Շոպենի, Միրզոյանի, Չուխաջյանի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Առաջին համերգը կայանալու է Բրյուսելի «Պալայի դեբոզար» համերգասրահում, սեպտեմբերի 27-ին Բեռլինի «Կոնցեռտհաուս», սեպտեմբերի 29-ին Կարլզրուեի «Կոնցերտհաուս» և հոկտեմբերի 1-ին Հաագայի «Դոկ. Անտոն Ֆիլիպցալ» համերգասրահներում: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հիմնադրվել է 2006 թ-ին, պետական կարգավիճակ ստացել 2008-ին:
Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է Սերգեյ Սմբատյանը: Երևանում նվագախումբը ելույթ է ունեցել այնպիսի աշխարհահռչակ երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են` Վադիմ Ռեպինը, Նարեկ Հախնազարյանը, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին, Դենիս Մացուևը, Մաքսիմ Վենգերովը և ուրիշները: 5 տարիների ընթացքում նվագախումբը բազմիցս Հայաստանը պատվով ներկայացրել է աշխարհի տարբեր հանրաճանաչ դահլիճներում` Փարիզի «Օպերա գարնիեր», Բեռլինի «Կոնցերտհաուս», Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի մեծ համերգասրահում, Չայկովսկու անվան համերգասրահում (Մոսկվայի ֆիլհարմոնիա): Երաժիշտները վարպետության դաս են ստացել աշխարհահռչակ դիրիժոր Վալերի Գերգիևից: Երաժիշտների մեծամասնությունը Վլադիմիր Սպիվակովի բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ են: Նվագախումբը հանդիսանում է նաև Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչը, սերտորեն համագործակցում է նաև «ՍՈՍ» մանկական բարեգործական հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղի հետ` երեխաներին հրավիրելով բոլոր համերգներին: Նվագախմբի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

22 Сентябрь 2011 - 10:02 AMT
С 26 сентября по 1 октября Молодежный оркестр Армении выступит в ряде европейских городов, об этом сообщил во время встречи с журналистами художественный руководитель оркестра Сергей Смбатян. По словам Смабтяна, они постоянно репетируют, чтобы как можно лучше выступить перед европейским зрителем. Он также отметил, что в гастролях примут участие 62 музыканта. Вместе с оркестром в качестве солистов выступят скрипачи Сергей Хачатрян, Карен Арутюнян, заслуженный артист РА, баритон Геворк Акопян.
В концертную программу вошли произведения Генделя, Верди, Баха, Шопена, Мирзояна, Чухаджяна и других композиторов. Первый концерт состоится в Брюсселе, второй – 27 сентября в Берлине, 29 сентября – в Карлсруэ и 1 октября – в Гааге.
Молодежный оркестр Армении основан в 2006 году, получил статус государственного в 2008 году. Художественным руководителем и главным дирижером оркестра является Сергей Смбатян. В Ереване оркестр выступал с такими известными музыкантами, как Вадим Репин, Нарек Ахназарян, Марио Стефано Пиетродарки, Денис Мацуев, Максим Венгеров и др. В течение 5 лет оркестр неоднократно с честью представлял Армению в таких известных концертных залах, как “Opera Garinier” в Париже, “Konzerthaus”в Берлине, Большой концертный зал Московской государственной консерватории, музыканты получили мастер-классы у дирижера Валерия Гергиева. Большинство музыкантов оркестра являются стипендиатами благотворительного фонда Владимира Спивакова. Оркестр является основателем фестиваля Армянского композиторского искусства, находится в тесном сотрудничестве с филиалом детского благотворительного фонда “СОС” в Котайке.