Իշխանությունները քաղաքական կամք չունեն երկրում արդար ու ազնիվ ընտրություններ անցկացնելու համար և մեծամասնական համակարգը հարկավոր է իշխանություններին վերարտադրման համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը ընտրական համակարգի խնդիրների քննարկման ժամանակ: Իսկ մենք կպայքարենք այդ մեխանիզմների դեմ»,-հավելել է նա: Նա կոչ է արել ուշադորություն դարձնել, որ դեռևս ոչ մի ընդդիմադիր կամ անկախ պատգամավոր, որը հետագայում ընդդիմադիր կեցվածք է ընդունել, չի հաղթել մեծամասնական կարգով: Ըստ նրա, նման ընտրություններում որոշիչը փողն է: Նա հեգնանքով առաջարկել է ուղղակի աճուրդ կազմակերպել այդ մանդատների համար, իսկ միջոցներն ուղղել այդ ընտրատարածքների խնդիրների լուծմանը: Նա նշել է նաև, որ հաճախ եվրոպացիները չեն հասկանում, թե ինչու են հայ պատգամավորները բողոքում մեծամասնական համակարգից, քանի որ ժողովրդավարական երկրում միևնույն է, թե որ կարգով է ընտրվում պատգամավորը:
Ըստ Ռուստամյանի, Հայաստանի գլխավոր խնդիրն այն է, որ մարդիկ չեն հավատում, որ հնարավոր է ընտրությունների միջոցով իշխանափոխության հասնել երկրում: Իր հերթին «Ժառանգության» փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը նշել է, որ միակ արդար ու ազատ ընտրությունները Հայաստանում անցել են 1990թ. խորհրդային ընտրական համակարգի պայմաններում: Նա ընդգծել է, որ լիովին համամասնական համակարգը անհրաժեշտ է Հայաստանին «օդի ու ջրի նման»:
Այժմ ԱԺ 131 պատգամավորից 90 ընտրվում է համամասնական ու 41-ը՝ մեծամասնական համակարգով:
Քննարկումը կազմակերպել էր Քաղաքական ու միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնը ԱՄՆ NDI ինստիտուտի աջակցությամբ:

У армянских властей нет политической воли для проведения в стране справедливых и честных выборов, и сохранение мажоритарной системы им нужно для своего воспроизводства. Об этом заявил на политическом обсуждении проблем избирательной системы депутат от АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян. “Власти не имеют никакого желания отказаться от механизмов своего воспроизводства и будут бороться за сохранение этих механизмов. А мы будем бороться против этих механизмов”, – добавил он. Он призвал обратить внимание на то, что еще ни один оппозиционный депутат или независимый депутат, который в будущем становился в оппозицию к властям, не побеждал на выборах по мажоритарной системе. По его словам, все на этих выборах решают деньги, и в этой связи он с иронией предложил властям, прямо проводить аукционы за депутатские мандаты по мажоритарной системе, и эти деньги направлять на решение проблем этих избирательных округов. Он также отметил, что очень часто европейские партнеры не понимают жалоб армянской оппозиции на мажоритарную систему выборов, так как в демократической стране все равно по какой системе избран депутат.
По словам Рустамяна, главная проблема Армении в том, что люди не верят в то, что возможно с помощью выборов добиться смены власти в стране. В свою очередь, заместитель председателя партии “Наследие” Рубен Акопян отметил, что единственные справедливые и свободные выборы в Армении прошли в 1990 году при советской избирательной системе. Он подчеркнул, что полностью пропорциональная система является для Армении необходимостью, “необходима как вода и воздух”.
Сейчас в Армении из 131 депутата Национального собрания 90 избираются по пропорциональной и 41 по мажоритарной избирательной системе.