22 Սեպտեմբեր 2011 - 12:02 AMT
ԵՄ-ն մինչև տարեվերջ 22 մլն եվրո կծախսի Արևելյան գործընկերության շրջանակներում նախագծերի իրագործման վրա
Երևանում տեղի է ունեցել կլոր սեղան «Եվրաինտեգրման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության դերը» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ազգային պլատֆորմի և Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:
Քննարկման ընթացքում Եվրահանձնաժողովի անդամ Անդրեա Ֆոնտանան ներկայացրել է ԵՄ գործողությունների պլանը Արևելյան գործընկերության երկրներում: «ԵՄ-ն նախատեսում է մինչև տարեվերջ 22 մլն եվրո ծախսել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում նախագծերի իրագործման վրա»,- ասել է նա և հավելել, որ ծրագրերն իրագործվելու են երեք ուղիներով:
Առաջին հերթին, դա քաղաքացիական հասարակության պոտենցիալի ամրապնդումն է ներքին բարեփոխումների միջոցով, երկրորդ, ԵՄ-ն ծրագրեր է իրականացնելու տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ, երրորդ, Գործընկերության երկրների քաղաքացիական հարաբերությունների ակտիվացումն է:
«Արևելյան գործընկերության» անդամ երկրների ղեկավարների և ԵՄ երկրների կառավարությունների գագաթաժողովը տեղի կունենա սեպտեմբերի 29-30-ը Վարշավայում: Գագաթաժողովի ընթացքում կազմակերպվելու է ոչ պաշտոնական ընթրիք, երկու լիագումար նիստ, ինչպես նաև ստորագրվելու է հռչակագիր:

22 Сентябрь 2011 - 12:02 AMT
ЕС до конца года предусматривает потратить 22 млн евро на осуществление проектов в рамках Восточного партнерства
В Ереване прошел круглый стол на тему “Роль гражданского общества в процессе евроинтеграции”. В обсуждении приняли участие представители армянских общественных организаций, члены национальной платформы и представители Еврокомисии.
В ходе обсуждения член Еврокомисии Андреа Фонтана представил план действий ЕС по повышению роли гражданского общества в странах Восточного партнерства. “ЕС предусматривает потратить 22 млн евро до конца этого года на осуществление проектов в рамках Восточного партнерства”, – сказал он, при этом добавив, что программы будут осуществляется тремя путями.
Во-первых, это укрепление потенциала гражданского общества посредством внутренних реформ, во-вторых, ЕС будет осуществлять программы в рамках сотрудничества с местными общественными организациями, и в-третьих, активизация отношений гражданского общества стран Партнерства.
Саммит глав государств-членов “Восточного партнерства” и правительств стран ЕС состоится 29-30 сентября в Варшаве. В ходе саммита будет организован неформальный ужин, два пленарных заседания, а также будет подписана декларация.