22 Սեպտեմբեր 2011 - 12:02 AMT
ԵՄ-ն մինչև տարեվերջ 22 մլն եվրո կծախսի Արևելյան գործընկերության շրջանակներում նախագծերի իրագործման վրա
Երևանում տեղի է ունեցել կլոր սեղան «Եվրաինտեգրման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության դերը» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ազգային պլատֆորմի և Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:
Քննարկման ընթացքում Եվրահանձնաժողովի անդամ Անդրեա Ֆոնտանան ներկայացրել է ԵՄ գործողությունների պլանը Արևելյան գործընկերության երկրներում: «ԵՄ-ն նախատեսում է մինչև տարեվերջ 22 մլն եվրո ծախսել Արևելյան գործընկերության շրջանակներում նախագծերի իրագործման վրա»,- ասել է նա և հավելել, որ ծրագրերն իրագործվելու են երեք ուղիներով:
Առաջին հերթին, դա քաղաքացիական հասարակության պոտենցիալի ամրապնդումն է ներքին բարեփոխումների միջոցով, երկրորդ, ԵՄ-ն ծրագրեր է իրականացնելու տեղի հասարակական կազմակերպությունների հետ, երրորդ, Գործընկերության երկրների քաղաքացիական հարաբերությունների ակտիվացումն է:
«Արևելյան գործընկերության» անդամ երկրների ղեկավարների և ԵՄ երկրների կառավարությունների գագաթաժողովը տեղի կունենա սեպտեմբերի 29-30-ը Վարշավայում: Գագաթաժողովի ընթացքում կազմակերպվելու է ոչ պաշտոնական ընթրիք, երկու լիագումար նիստ, ինչպես նաև ստորագրվելու է հռչակագիր:

Yerevan hosted a round-table as part of Eastern Partnership Civil Society Forum, with the representatives of European Commission, Armenian NGOs, members of national platform attending.
During the event, the European Commission member Andrea Fontana briefed those present on the EU projects aimed to increase the role of civil society in Eastern Partnership (EaP) states.
“Projects at the amount of 22-million euro envisage implementation of internal reforms, cooperation with local NGOs, intensification of ties between the societies of EaP states,” Fontana explained.
On September 29-30, Poland will host the second summit of Eastern Partnership, which will bring together leaders of 27 EU member states and of EU Eastern neighbours, European Council President, European Commission President, European Parliament President, EU High Representative for Foreign Policy, representatives of civil society and business environment. Plenary session will conclude with the adoption of a Joint Declaration.