22 Սեպտեմբեր 2011 - 12:54 AMT
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձին նվիրված շքերթին մասնակցեցին Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական համաժողովի մասնակիցները: Ինչպես ավելի ուշ նշեցին սփյուռքահայերը, «ողջ հայ ժողովուրդը և Սփյուռքն հիանում և հպարտանում էր Հայաստանի Հանրապետության բանակի հզորությամբ, զինվորների մարտունակությամբ ու զինտեխնիկայի բազմազանությամբ ու կատարելությամբ»:
Հայաստանի Անկախության 20-րդ տարեդարձը հիշարժան է ոչ միայն իր հոբելյանական տարիքով, ոչ միայն դարերով սպասված ու ցանկալի լինելով, ոչ միայն հայկական երկու պետություն` Հայաստան և Արցախ, ունենալով, այլ նաև նրանով, որ այս հոբելյանին իրենց մասնակցությունն էին բերել ՀՀ սփյուռքի նախարարության հրավերով ավելի քան 46 երկրներից ժամանած Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական համաժողովի 550 մասնակից:
Սեպտեմբերի 21-ի զորահանդեսին մասնակցեցին նաև Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի, Մարշալ Խանֆերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի սաները, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները, ազատամարտիկները, հատուկ նշանակության զորքերի բրիգադը, ոստիկանության, սահմանապահ զորքերը, խաղաղապահների բրիգադը, ռազմական ոստիկանությունը, ԼՂՀ ՊԲ զինծառայողները: Հրապարակով անցավ նաև Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանի շարասյունը, ինչպես նաև հոգևոր դասի ներկայացուցիչները: Զորահանդեսի հրամանատարն էր Գլխավոր շտաբի պետ, գեներլա-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, իսկ շքերթն ընդունում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հրապարակում հավաքվածները առանձնակի խանդավառությամբ ընդունեցին երկնքում եռագույնը պատկերած Սու-25 կործանիչները և ռազմական տրանսպորտային Մի-24 և Մի-2 ուղղաթիռները: Հատկապես տպավորիչ էր ռազմական տեխնիկան՝ շքերիթին մասնակցեցին Էլբրուս 9Կ72 օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրներ ( ըստ ՆԱՏՕ-ի դասակարգման SS-1c Scud B), «Տոչկա Ու» 9Կ79 համալիրներ, Ս-300 զենիթահրթիռային համակարգեր, C-125 «Պեչորա», «Կրուգ», «Օսա» համալիրներ, «Տիգր» ԳԱԶ-2975 մարտական մեքենաներ, Տ-72 տանկեր, ինչպես նաև զրահամեքենաներ, հրետանային համակարգեր, հակատանկային «Կոնկուրս» և «Շտուրմ-C» հակատանկային հրթիառային համալիրներ:

Представители армянских организаций диаспоры, участвующие в первом Всерамянском форуме, присутствовали на прошедшем на площади Республики в Ереване военном параде в честь 20-летия независимости Армении. Как позже отметили представители организаций, “армянская диаспора восхищена мощью ВС Армении”.
21 сентября в Ереване прошел грандиозный военный парад в честь 20-летия независимости Армении. В параде приняли участие курсанты Военно-спортивного училища имени Монте Мелконяна, Военного института имени Вазгена Саргсяна, Военного авиационного института имени маршала А. Ханферянца, армейские корпуса ВС Армении, народные ополченцы, отдельная бригада спецназначения, войска Полиции Армении, пограничные войска, миротворческая бригада, подразделения Военной полиции, военнослужащие Армии обороны Арцаха. Вместе с военнослужащими всех родов войск ВС РА, по площади прошли колонна базирующейся в Армении 102-й российской военной базы, а также представители войскового духовенства. Командовал парадом начальник Генерального штаба, генерал-полковник Юрий Хачатуров, а принимал парад министр обороны Армении Сейран Оганян.
Сильное впечатление произвела и военная техника: в параде приняли участие оперативно-тактический ракетный комплекс 9К72 Эльбрус (SS-1c Scud B по классификации НАТО), ОТРК 9К79 "Точка-У", ЗРК С-300, С-125 "Печора", "Круг" и "Оса", боевая колесная машина ГАЗ-2975 "Тигр", танки Т-72, а также БМП-2, БТР-80, тяжелые артиллерийские установки, современные самоходные гаубицы, противотанковые ракетные комплексы "Конкурс" и "Штурм-С". Однако, особый восторг вызвали пронесшиеся над площадью штурмовики Су-25, за которыми в небе остался красно-сине-оранжевый след, и транспортно-боевые вертолеты Ми-24 и Ми-2.